Wśród różnych typów opraw oświetleniowych, nowocześnie wyglądające plafony cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób urządzających wnętrza swoich domów i mieszkań. Tego typu oprawy oświetleniowe najczęściej spotyka się w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to plafony ścienne, które zwykle pełnią funkcję oświetlenia punktowego – miejscowego o charakterze dekoracyjnym. Drugi ich rodzaj to plafony sufitowe, które stanowią ciekawą alternatywę wobec tradycyjnych lamp wiszących i żyrandoli. W tym drugim przypadku jest to zwykle oświetlenie centralne, mające za zadanie oświetlić jak największą część przestrzeni, w której zostało zainstalowane. Nowoczesny wygląd zdecydowanej większości, dostępnych w sprzedaży plafonów sufitowych, predestynuje je do umieszczania takiego oświetlenia we wnętrzach nowoczesnych, urządzonych w minimalistyczny sposób, w których klasyczny, mocno dekoracyjny żyrandol, zwyczajnie nie miałby racji bytu. Taki rodzaj oprawy dobrze sprawdzi się także w pomieszczeniach stosunkowo niskich. Między innymi dlatego z plafonów sufitowych często korzysta się urządzając wnętrza niedużych łazienki.

Co to jest plafon?

Jest to rodzaj oprawy oświetleniowej składający się z płaskiego klosza, który ściśle przylega do powierzchni ściany lub sufitu. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy plafony sufitowe i ścienne różniące się od siebie kolorem, wielkością czy kształtem klosza. W zdecydowanej większości przypadków będą to jednak klosze stosunkowo płaskie, dobrze rozpraszające światło, idealnie komponujące się z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wnętrza pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane. Co warte podkreślenia, uzupełnieniem tego typu opraw coraz częściej są diody lub żarówki ledowe, które są oświetleniem niezwykle trwałym i energooszczędnym. Jeśli skorzystamy z wersji oświetlenia LED RGB, dodatkowo zyskujemy możliwość sterowania kolorem takiego światła.

Ściana czy sufit?

plafony sufitowe

Szukając optymalnego sposobu oświetlenia wnętrza mieszkania lub wybranego pomieszczenia mieszkalnego, warto łączyć ze sobą zarówno oświetlenie centralne, jak i oświetlenie punktowe. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, by w jednym pomieszczeniu umieścić obok siebie plafony sufitowe i ścienne. Te pierwsze rozświetlą całość pomieszczenia, te drugie podświetlą jego wybrane elementy. Pierwsze będą pełnić rolę oświetlenia funkcjonalnego, tego drugie w większym stopniu rolę oświetlenia dekoracyjnego. Dla uzyskania zadowalającego efektu wizualnego, połączenie tych dwóch rodzajów oświetlenia wydaje się zatem w pełni uzasadnione i celowe.