Eleganckie zegary stojące to klasyczny element wystroju tradycyjnie urządzonych gabinetów, salonów czy jadalni. Tego typu przedmioty w zdecydowanej większości przypadków wyróżniają się pięknem wykonania, dużą liczbą rzeźbień i dekorów, a tym samym niezwykle wysokim poziomem dekoracyjności. Bez wątpienia są to przedmioty o funkcji dekoracyjnej, które dodatkowo pełnią również funkcję niezwykle precyzyjnych czasomierzy. Za dokładność pomiarów i niezawodność działania takich zegarów odpowiada rodzaj zastosowanego w nich mechanizmu. Obecnie największą popularnością cieszą się zegary stojące bazujące na trzech rodzajach mechanizmów – mechanizmie sprężynowym, wagowym i linkowym-łańcuchowym z kurantem.

Zegary stojące z mechanizmami sprężynowymi

Zegary wyposażone w mechanizm sprężynowy należą do grupy najpopularniejszych i jednych tańszych modeli zegarów stojących. Są to zegary nakręcane, mechaniczne, wyróżniające się wysoką precyzją pomiarów. Oczywiście niezawodność działania mechanizmu w dużym stopniu zależy tu od sposobu wykonania zegara oraz użytych do jego produkcji materiałów, a zatem w pewnym stopniu od jego marki. Jeśli zależy nam na znalezieniu zegara mechanicznego, z mechanizmem sprężynowym, który nie będzie się późnił i który wystarczy nakręcić raz na kilkanaście dni, warto sięgnąć po produkt znanej, sprawdzonej marki. zegary stojące

Mechanizm wagowy w zegarach stojących

Zegary stojące

z mechanizmem wagowym to jedna z najbardziej klasycznych konstrukcji zegarów, z którą spotykamy się od dziesięcioleci. Za precyzję pomiaru czasu odpowiada w tym przypadku odpowiednio wyważone wahadło. Czas działania takiego zegara na jednym nakręceniu-uruchomieniu jest krótszy niż w przypadku zegarów z mechanizmem sprężynowym, ale sposób chodzenia i precyzja pomiaru stanowi wystarczającą rekompensatę dla tego typu niedogodności.  Jedną z odmian zegarów wagowych są zegary z mechanizmem linkowym-łańcuchowym. W większości przypadków te odmiany zegarów wyposażone są w kurant, czyli rodzaj dźwiękowej i wizualnej informacji o upływającym czasie. Klasycznym przykładem takiego zegara może być zegar z kukułką.