Planowanie oświetlenia w łazience jest bardzo istotnym aspektem, ponieważ łazienka jest takim pomieszczeniem, które z reguły jest pozbawione źródeł oświetlenia naturalnego. Nieodpowiednie oświetlenie może nie tylko zepsuć styl pomieszczenia, ale także sprawiać dyskomfort a nawet powodować poważne niebezpieczeństwo.

Dlaczego nie warto oszczędzać na oświetleniu w łazience?

Jak już było wspomniane wcześniej, łazienka najczęściej jest takim pomieszczeniem, w którym ze światła korzysta się nie tylko w nocy, ale także w dzień. Oczywiście, oznacza to, że sztuczne źródła światła w tym pomieszczeniu będą odgrywały kluczową rolę. Odpowiednie planowanie oświetlenia w łazience jest jak najbardziej istotne dla wszystkich pań, które preferują wykonywanie makijażu właśnie w tym miejscu. Wówczas, bardzo istotne znaczenie będzie miało nie tylko natężenia światła, ale także sposób, w jaki plafon przepuszcza światło. Bez wątpienia, nie tylko kobiety potrzebują dobre oświetlenie w łazience. Absolutnie każda osoba chciałaby przebywać w jasnym pokoju, przy świetle które nie przynosi żadnego dyskomfortu. Oczywiście, do zaplanowania źródeł światła w łazience należy podejść bardzo poważnie, jeszcze przed wykonaniem remontu w pomieszczeniu, ponieważ w przyszłości każdy błąd będzie wymagał niszczenia kafli i przełożenia nowych przewodów. Żeby uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji, należy dużo wcześniej przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia w łazience.

O czym należy pamiętać, organizując oświetlenie w łazience?

Każda osoba, która jest na etapie planowania oświetlenia w łazience, powinna wybrać co najmniej dwa miejsca na umieszczenie źródeł światła. Jeden punkt świetlny w łazience nie jest wystarczający, szczególnie, jeżeli w pomieszczeniu znajduje się wiele obiektów dodatkowych, takich jak szafki, wieszaki, zasłonka oraz inne. Bez wątpienia, warto pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Dlatego właśnie nie wolno umieszczać żyrandola zaraz nad wanną. Planowanie oświetlenia w łazience, szczególnie w niewielkim pokoju, powinno obejmować co najmniej dwa źródła światła. Jedno z nich powinno znajdować się nad drzwiami i mieć największą moc, natomiast doskonałe miejsce na drugi żyrandol jest nad lustrem. Można także wybrać inny wariant, w którym po obu stronach od lustra będą znajdowały się plafony naścienne. Który by wariant nie został wybrany, w żadnym przypadku światło nie może być skierowane bezpośrednio na lustro. W takim położeniu światło po prostu będzie oślepiało osobę, próbującą zobaczyć swoje odbicie. Podczas planowania oświetlenia w łazience należy także wziąć pod uwagę fakt, że prąd elektryczny, znajdujący się zaraz nad człowiekiem, oddziałuje na organizm w sposób negatywny. Mianowicie, jeżeli osoba przebywa zaraz pod świecącą się żarówką, może ona odczuwać niepokój i nieprzyjemny stan pobudzenia nerwowego. Oczywiście, biorąc pod uwagę ten fakt, że łazienka jest miejscem na relaksację i odpoczynek, od takiego oddziaływania na organizm należy jak najbardziej się zabezpieczyć.