Urządzenie kuchni tak, aby wyglądała ładnie, była funkcjonalna i jednocześnie tania, wydaje się być dla wielu osób niemożliwe, ale tak nie jest. Z powodzeniem nawet samodzielnie można tak urządzić to pomieszczenie, aby remont pochłonął tysiąc złotych, a efekt był jak z najnowszego pisma o architekturze wnętrz.

Planowanie remontu

Tapeta do kuchniJeśli mamy ustalony budżet, warto najpierw pojeździć po sklepach i zobaczyć, co możemy kupić w tych pieniądzach. Jeśli nie wymieniamy mebli, to nawet za kilkaset złotych będzie można kupić kafelki, farby, tapety kuchenne, okleiny czy szpachlę do zacerowania nierówności. Z kolei gdy chcemy jeszcze wymienić meble można postarać się nimi zakryć wszystkie mankamenty mieszkania.

Dobrze jest też narysować sobie na kartce lub w darmowym programie do urządzania wnętrz, plan kuchni i rozstawienie mebli. Można też dodać elementy dekoracyjne, aby zobaczyć czy coś takiego nam się zmieści i w ogóle spodoba.

Poza tym zawsze trzeba zacząć remont od wymiany najtrudniejszych rzeczy jak rury, kafelki, meble. Dopiero potem gdy wszystko jest już powymieniane można zabrać się za dekoracje jak kładzenie kafelek, tapety czy malowanie ścian. Inaczej jeśli mamy świeżo pomalowane ściany, a zaczniemy kuć podłogę pod kafelki remont potrwa dwa razy dłużej.

Co na ściany?

Obecnie mamy ogromny wybór materiałów, którymi można się posłużyć do dekoracji ścian. Najmodniejsze są farby akrylowe, z których łatwo zmyć brud, farby tablicowe używane do dekoracji jednej ściany, kafelki z wzorami czy szklane płyty kładzione między meblami stojącymi, a wiszącymi. Nie można jednak zapomnieć o tapetach kuchennych, które wbrew pozorom nie przypominają już niczym papierowych tapet z PRL, a dzisiaj mają tak niesamowite wzory, że możemy się poczuć jak w kuchni za milion dolarów.

Główną zaletą tapet w porównaniu do kafelek jest szybkość ich kładzenia i wysychania na ścianie. Z kolei jeśli mamy nierówności na ścianie to przed jej pomalowaniem trzeba by było je wyrównać, a do położenia tapety jest to kompletnie nie potrzebne. Poza tym tapety mogą nawet przyczynić się do ocieplenia pomieszczenia.

Jak kupić tapetę do kuchni?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym czy mamy zamiar taką tapetę za parę lat ściągnąć czy tylko przemalować, czy mamy problem z wilgocią albo czy taka tapeta będzie łatwa w zmywaniu? Potem pozostaje już tylko wybór odpowiedniego rodzaju tapety, jej stylistyki i koloru. Większość tapet jest odporna na wilgoć, szorowanie czy nawet środki chemiczne. Ale warto zapytać sprzedawcy co do naszej kuchni będzie najlepsze.