Na pierwszy rzut oka (a szczególnie oka należącego do laika), wkrętarki i wiertarki mogą niespecjalnie się różnić. Jednak każdy profesjonalny majsterkowicz będzie mógł bez trudu stwierdzić, że istnieje wiele różnic między tymi narzędziami. Wybór odpowiedniego modelu dla zadań wymagających jego funkcjonalności ma zasadnicze znaczenie dla wydajności całej pracy, trwałości projektu i jakości jego wykonania. W tym celu powinniśmy rozważyć następujące wskazówki, których celem jest pomoc w decyzji, kiedy przyda się wiertarka, a kiedy wkrętarka – Milwaukee czy też innego uznanego producenta.

Waga to ważna rzecz

WiertarkaJedną z głównych zalet wkrętarek - w porównaniu do wiertarek akumulatorowych - jest ich mniejsza waga. Jednak należy pamiętać, że waga tych urządzeń jest różna w zależności od marki i modelu (na przykład przeciętna wkrętarka Milwaukee należy raczej do tych lżejszych), więc nie można spodziewać się, że wszystkie narzędzia tego typu będą spełniały ten warunek. Ogólnie jednak rzecz biorąc, lżejsze narzędzie pozwoli pracować dłużej bez nadmiernego męczenia rąk, co niewątpliwie zwiększa produktywność. Porównując wagę różnych wkrętarek należy pamiętać, że nawet drobne różnice mogą mieć duży wpływ na wydajność pracy – w dłuższej perspektywie czasu cięższe narzędzia szybciej męczą, nawet jeżeli mówimy o paru dodatkowych dekagramach.

Istotna jest również szybkość danego modelu, bowiem decyduje ona o tym, jak sprawnie będzie szła praca. Oczywiście, im potężniejsze urządzenie, tym większa jego waga – każdy fachowiec musi więc znaleźć swój złoty środek na wypadkowej wagi i prędkości danej wkrętarki. Cena też może być tutaj ważnym czynnikiem, pamiętajmy jednak o jednej rzeczy – idealnie by było, aby nowa wkrętarka posłużyła nam przez długie lata. Powinna być więc i dobrze dopasowana i wykonana w najlepszych standardach.

Z kablem czy bez kabla

Poszukując najlepszej wkrętarki nietrudno jest natknąć się na opinie, że urządzenia na akumulator są lepsze, ponieważ zapewniają większą wszechstronność w porównaniu z modelami przewodowymi. Nie zawsze musi to jednak być zgodne z prawdą. Z jednej strony moc wyjściowa modelu bezprzewodowego jest zazwyczaj znacznie niższa. Z drugiej strony, aby zakupić akumulatorową wkrętarkę z podobną mocą i prędkością, co model przewodowy, trzeba wydać o wiele więcej gotówki. Mówiąc prościej, wysokojakościowe modele bezprzewodowe są przeznaczone dla osób, których budżet może pozwolić na taki dodatkowy komfort. Dla pozostałych zupełnie dobrze sprawdzą się wkrętarki Milwaukee np. takie jak ta: https://warowny.com/pol_m_Popularne_Wkretarki-Milwaukee-685.html, które nie korzystają z akumulatorów ani baterii, tylko z tradycyjnego przewodu elektrycznego.