Łazienka to miejsce szczególne, bo choć nie spędzamy w niej stosunkowo wiele czasu, to robimy tam bardzo ważne rzeczy. Dlatego dobrze jest, by to pomieszczenie było zarówno ładne, schludne jak i funkcjonalne. Oczywiście, zaprojektowanie łazienki można zlecić fachowcom i nie martwić się tym tematem zbyt wiele, jednak o wiele więcej satysfakcji i frajdy przyniesie samodzielne zaprojektowanie tego pomieszczenia. Nawet jeśli i tak zamierzamy zlecić część lub większość prac wspomnianym fachowcom, to warto brać udział w procesie tworzenia i mieć wpływ na efekt końcowy. A przemyśleć trzeba wiele rzeczy: od koloru kafelek aż po meble łazienkowe. Producenci zarazem ułatwiają i utrudniają nam to zadanie – oferty i możliwości są tak bogate, że można w nich znaleźć niemal wszystko, ale równie dobrze dostać zawrotów głowy.

Na początek

W celu inspiracji, dobrze jest przejrzeć czasopisma projektowe i strony internetowe poświęcone projektowaniu wnętrz. Niezłym pomysłem jest również wycieczka do sklepów z meblami lub dekoracjami wnętrz. Wiele salonów przygotowuje własne przykłady pomieszczeń i robią dokładnie tak samo, kiedy chcą zaprezentować meble łazienkowe. Producent, czy też marka wspomnianych mebli to bardzo istotny czynnik w wyborze. meble łazienkowe producentZ reguły w większych sklepach meblowych możemy natrafić na silniejsze brandy, co z kolei pozwala przypuszczać, że ich produkty są wyższej jakości. Tyczy się to również internetowych sklepów meblowych. Wiele z nich prezentuje swoje projekty w fantastycznych aranżacjach, które mogą być bardzo inspirujące.

Projektowanie

Kiedy głowa pełna już będzie pomysłów, można zabrać się do projektowania łazienki. Papier i ołówek są doskonałe do tego, aby zwizualizować swój projekt i wnieść do niego kolejne poprawki. Są jednak łatwiejsze sposoby – mamy przecież dwudziesty pierwszy wiek. Istnieje wiele programów do planowania pokoju online, które można łatwo wykorzystać również i do stworzenia łazienki. Internetowy "planista wnętrz" pozwoli na wymianę różnych urządzeń, stylów i akcesoriów, aby znaleźć te, które sprawdzą się najlepiej. Można też odwiedzić witryny internetowe z meblami łazienkowymi. Producent czasami udostępnia proste narzędzia do konfiguracji wnętrz.

Oraz konsultacje

Dobrze jest pokazać plany wykonawcy w celu uzyskania porady. Najlepszy do tego będzie ktoś z doświadczeniem w pracy nad łazienkami i projektami mieszkaniowymi. Niech przejrzą plan projektu łazienki i udzielą wszelkich informacji zwrotnych lub porad. Będą w stanie powiedzieć, czy nasz plan ma sens i jest funkcjonalny.