O dziecięcym łóżeczku dobrze jest pomyśleć jakiś czas przed narodzinami. Niektóre osoby odkładają ten zakup w czasie i pozwalają spać dziecku w swoim łóżku lub gondoli od wózka. Jednak przyzwyczajenie dzieciątka do własnego łóżeczka ma swoje zalety, a prędzej czy później i tak staniecie przed koniecznością jego zakupu. Niektórzy młodzi rodzice żałują po fakcie, że nie zdecydowali się na zakup łóżka wcześniej, ponieważ opieka nad maluszkiem wymaga wiele czasu i wysiłku, a wydatki z czasem tylko rosną. Jeżeli stoicie właśnie przed zadaniem, jakim jest zakup łóżeczka, zapoznajcie się z poradami zawartymi w artykule.

Gdzie umieścić łóżeczko?

W zależności od możliwości i preferencji łóżeczko dziecka powinno znajdować się w jego pokoju lub sypialni rodziców. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Umiejscowienie mebelka w dziecięcym pokoju pozwala na zachowanie pewnej intymności pomiędzy małżonkami czy partnerami. Poza tym, gdy jedno z rodziców pracuje zawodowo, potrzebuje dobrej jakości wypoczynku, aby móc mierzyć się z zawodowymi obowiązkami. Płaczące niemowlę czy zapalane raz po raz światło pogarszają możliwości regeneracji. Opieka obojga rodziców jest ważna, ale ciężko wymagać od osoby pracującej 24-godzinnego zaangażowania. Bez szans na odpoczynek pracujący tata czy mama nie będą w stanie dobrze wykonywać swoich zadań. Ustawienie łóżeczka w małżeńskiej sypialni ma inne plusy. W takiej sytuacji można bardzo sprawnie reagować na potrzeby dziecka, co powoduje, że czuje się ono bardzo bezpiecznie i bywa spokojniejsze. Przyjęte rozwiązanie zależy oczywiście od Waszych indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji.

karuzele do łóżeczka z projektoremJakie powinno być łóżko dla dziecka?

Łóżeczko dla malucha powinno być wykonane solidnie z bezpiecznych materiałów. Popularnym wyborem jest ekonomiczne łóżko ze sklejki oraz droższe, ale też porządniejsze łóżeczko drewniane. Taki mebelek powinien mieć też barierki z wyjmowanymi szczebelkami. Dzięki temu dziecko nie wypadnie z niego podczas snu i będzie mogło z niego wychodzić samodzielnie, gdy już podrośnie. Jest to szczególnie ważne, gdy łóżko pełnić będzie także rolę kojca, ponieważ maluch będzie miał możliwość obserwacji otoczenia.

Dodatki i akcesoria

W łóżeczku powinien znaleźć się też ochraniacz na szczebelki, aby ochronić delikatną główkę dziecka przed uderzeniem. Dobrym pomysłem będzie również zakup karuzeli do łóżeczka z projektorem, która zajmie zainteresowanie dzieciątka oraz pozwoli mu poznawać świat podczas leżenia. Karuzele do łóżeczka z projektorem to zazwyczaj zaawansowane modele tej zabawki, które mają sporą przewagę nad tymi standardowymi. Głównie dlatego, że karuzele z projektorem wyświetlają ciekawe dla dziecka obrazki na ścianie, ale zazwyczaj posiadają również więcej funkcji tj. duży zestaw spokojnych dźwięków.