Kiedy nasz wymarzony dom ma ściany okna i wszystkie instalacje, możemy przejść do dalszego wykańczania wnętrz. To najprzyjemniejsza część każdego remontu, bo urządzanie pomieszczeń sprawia nam dużo radości, a efekty są widoczne dość szybko. Ważny jest dobór materiałów, które użyjemy, bo muszą posłużyć nam długie lata. Zwróćmy uwagę, by materiały były trwałe, a zarazem eleganckie, bo będą wizytówką naszego domu. Często wybierany jest Granit, który wart jest naszej uwagi, ze względu na jego dobre właściwości i wszechstronne zastosowanie.

Jakie właściwości ma granit?

granit naturalnyPłyty granitowe urzekają swoją naturalnością, ich wygląd i właściwości sprawiają, że są doskonałym materiałem wykorzystywanym przy stylizacji wnętrz. Granit powstaje głęboko pod ziemią i jest wynikiem krzepnięcia magmy w głębi skorupy ziemskiej. Jest to materiał bardzo trwały, odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jego kolorystyka i wzory na powierzchni, zależą od regionu, z którego pochodzi. Odporny na mróz, słońce, wysokie temperatury oraz deszcz, bo ma bardzo niską nasiąkliwość materiału. Niełatwo ulega ścieraniu, nie zniszczą go silne związki chemiczne, a utrzymanie w czystości jest łatwe.

Rodzaje granitu  w zależności od jego obróbki

Ze względu na obróbkę, płyty granitowe będą mieć różne właściwości. Granit szczotkowany charakteryzuje się drobnymi nierównościami wyczuwalnymi pod palcami. Często jest poddawany polerowaniu, dzięki czemu zyskuje błyszczącą powierzchnię. Granit piaskowany ma lekko szorstką powierzchnię, jest bardziej delikatny z lekkim połyskiem. Gdy potrzebujemy materiału antypoślizgowego, możemy zastosować płyty granitowe płomieniowane, gdyż są szorstkie z naturalnie lekko pofałdowaną fakturą. Co jakiś czas powinno się je poddać impregnacji, aby pięknie wyglądały przez długie lata.

Gdzie możemy zastosować granit?

Płyty granitowe najczęściej są wykorzystywane w kuchni, jako blaty, o których marzy nie jedna pani domu. Wyglądają niezwykle elegancko i są odporne na wilgoć, zarysowania oraz zabrudzenia, co ułatwia ich użytkowanie. Czy to łazienka, czy korytarz w każdym pomieszczeniu się doskonale sprawdzą, a zastosowanie znajdą jako parapety, zabudowa kominka, płytki podłogowe, ścienne oraz umywalki.Materiał ten doskonale spisuje się w różnych warunkach atmosferycznych i chętnie wykorzystywany jest na taras, schody oraz do wyrobu dekoracji ogrodowych. Po zaimpregnowaniu kamienia, do mycia możemy używać delikatnych środków, a większe zabrudzenia w razie potrzeby potraktować silniejszą chemia.

Tekst powstał we współpracy z https://granitnaturalny.pl.