Posiadanie przydomowej oczyszczalni bądź szamba jest koniecznym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw. Wciąż można spotkać gospodarstwa korzystające z szamba. Ma ono wiele plusów i zalet. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy wydobywa się z niego przykry zapach. Każdy wie, że szambo siłą rzeczy nie ma prawa ładnie pachnieć. Jednakże posiadanie go nie powinno się wiązać z nieprzyjemnymi zapachami. Tym bardziej, jeżeli docierają one prosto do naszego domu. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak temu zapobiegnąć. Warto dowiedzieć się więcej na temat preparatów, których skład pomoże w usunięciu przykrego zapachu, jak też tego, jakie produkty mogą niszczyć te efekty. Taka wiedza pozwoli nam na wybranie odpowiednie środka do szamba.

Skąd się bierze przykry zapach szamba?

preparaty do szamba

Jak już wspomnieliśmy, szambo nie może pachnąć przyjemnie, z racji zbieranych tam odpadów. Jednak jeżeli nie zadbamy o dobry dopływ powietrza przez kominek, ciśnienie zebrane przez szambo przeniesie się na całą instalację. W efekcie z syfonów w domu woda zostanie wyssana. Trzeba więc pamiętać, aby odpływ każdej przydomowej oczyszczalni był wypełniony odpowiednią ilością wody. Warto na bieżąco sprawdzać stan wody i kontrolować czy nie odparowuje zbyt szybko. Jej brak może powodować roznoszący się po całym mieszkaniu, przykry zapach. Innym powodem takich problemów może być nieszczelna kanalizacja. Dzieje się to jednak dość rzadko. Należy więc najpierw sprawdzić dopływ powietrza przez kominek i zawarty w nim poziom wody.

Co zrobić w przypadku przykrego zapachu?

Jeżeli jest już za późno i z jakichś względów nie mogliśmy kontrolować stanu przydomowej oczyszczalni, co spowodowało unoszenie się przykrego zapachu, można skorzystać ze specjalnych preparatów. Środki tego typu są dostępne praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Preparaty do szamba mają w składzie przede wszystkim kultury bakterii oraz enzymy. Ich działanie opiera się na rozłożenie zanieczyszczeń w szambie na proste związki i wodę. Co to daje? Nie tylko pozbędziemy się przykrego zapachu z domu. Również same odpady z oczyszczalni nie będą brzydko pachnieć. Ponadto będzie można je łatwiej wybrać, ponieważ preparaty do szamba, upłynniają wszystkie substancje. Są one więc nie tylko działaniem doraźnym na wypadek złej wentylacji odpływu, można je używać również prewencyjnie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeżeli używamy płynów do zmywania naczyń, istnieje duże ryzyko, że zniszczymy bakterie zawarte w tych preparatach. W takim wypadku warto używać ich częściej. Więcej informacji można znaleźć tutaj https://www.clineo.pl/dom/akcesoria/srodki-do-szamba/