Kto z nas nie chciałby móc posmakować pysznej kawy wprost z najlepszej kawiarni w swoim własnym domu? Sobotni, leniwy poranek, po mieszkaniu rozchodzi się zapach świeżo zaparzonej kawy. Ale uzyskać efekt jak z kawiarni może być trudno, jeśli nie dysponujemy odpowiednim ekspresem do kawy. Czy taka maszyna musi być droga i skomplikowana? Niekoniecznie – tak naprawdę wystarczy zwrócić przy zakupie uwagę na kilka podstawowych kwestii i dobrać ekspres, który spełnia wszystkie nasze wymagania. Przedstawiamy ranking ekspresów do domu, który pomoże ci już niedługo cieszyć się pyszną, świeżą kawą.

Młynki, spieniacze

Podstawowy podział ekspresów dzieli je na te na kawę w ziarnach, mieloną i w kapsułkach. Te ostatnie to dość tanie maszyny, idealne dla osób, które chcą swoją kawę szybko i które nie chcą zawracać sobie głowy skomplikowanymi funkcjami. Kapsułki występują w wielu różnych smakach i rodzajach, ale pamiętajmy, że ekspres danego producenta obsługuje jedynie jego kapsułki, a nie wszystkie. Jednakże jeśli mamy trochę większe fundusze, to można jednak zastanowić się nad ekspresem do kawy w ziarnach bądź też zmielonej. Jeśli mamy już osobny młynek do kawy, to nie musimy kupować go drugi raz zbudowanego w ekspresie. Natomiast osobny spieniacz to dodatkowa robota, a co więcej, za jego pomocą nie przygotujemy takich napojów, jak ekspres, chyba, że mamy spore umiejętności na poziomie profesjonalnego baristy.

Kawa idealna

ranking ekspresów do domu

Przeglądając ranking ekspresów do domu musimy w pierwszej kolejności wybrać rodzaj maszyny, to, czy ma młynek i spieniacz, a następnie możliwość ustawiania mocy kawy. To ogromny plus ekspresu, bo dzięki temu będziemy mogli wykonać dokładnie taką kawę jak lubimy. Co więcej, każdy z domowników będzie mógł przygotować sobie kawę o innej mocy. Oprócz tego niektóre ekspresy posiadają tak zwane ustawienia „moja kawa” - wystarczy wprowadzić raz informacje na temat tego, jaka kawa nam najbardziej odpowiada, a następnie tylko naciskać guzik i cieszyć się pyszną kawą.

Bądź eko

Niektóre ekspresy do kawy posiadają funkcję oszczędzania energii. To dobry pomysł, jeśli zamierzamy często z niego korzystać. Jeśli więc w domu jest wiele osób, które piją kawę albo często gościmy znajomych i rodzinę, to warto pamiętać, że ekspres pobiera sporo mocy i funkcja oszczędzania energii nie tylko jest przyjazna dla środowiska, ale i dla naszego portfela. Oszczędzać może także czas – im więcej osób korzystających z ekspresu, tym większy powinien by pojemnik na wodę. Na rynku znajdziemy modele o pojemności od 0,5 litra do nawet 2,5 litra. W naszym rankingu ekspresów do domu im większy, tym lepszy – aby można było zrobić jak najwięcej kawy!