Własny ogródek to nie tylko przyjemność, ale też praca. Często też okazuje się, że po jego urządzeniu nie pozostaje zbyt wiele funduszy na udekorowanie naszego kawałka zieleni, a przecież to dodatki tworzą atmosferę. Nie potrzeba jednak dużych pieniędzy, aby wprowadzić ciekawy klimat do swojego ogrodu. Czasem wystarczy mały lampion, figurka, czy urocza doniczka, aby zmienić ogród w bajkowe miejsce.

Gra światłem

https://birdsoflove.pl

W okresie letnim zdarza nam się przesiadywać w ogródku bardzo długo, nawet po zmroku. Przez większość czasu możemy liczyć na ciepłe promienie słoneczne, jednak po zachodzie słońca pojawia się kwestia odpowiedniego oświetlenia. Nic tak nie buduje atmosfery, jak odpowiednie oświetlenie. Warto jednak pomyśleć nie tylko o zwykłych lampach, ale wzbogacić wystrój o klasyczne lampiony, do których możemy wstawić świeczki. Kilka takich świecących punkcików rozwieszonych na werandzie lub postawionych na trawniku zbuduje niesamowity nastrój i sprawi, że będziemy chcieli przesiadywać w ogrodzie jeszcze dłużej. Ciekawym pomysłem jest również wykonanie lampionu z małego, metalowego wiaderka. Wystarczy włożyć do niego świecę lub lampki led. Popularne są także chińskie lampiony wykonane z plastiku.

Zwierzęce dodatki

Ptaki lubią ogrody, w których mają coś do jedzenia, dlatego najchętniej odwiedzają małe sady lub miejsca, w których rosną drzewa owocowe, jarzębina oraz krzewy dające jagody. Trudno jednak wyhodować je w ciągu jednego sezonu - zanim drzewo zacznie owocować musi minąć kilka lat. Śpiewających gości możemy przyciągnąć także w inny sposób - za pomocą karmnika. Warto też zadbać, aby karmnik był jednocześnie ozdobą i wpasowywał się w ogólny klimat. Ciekawym pomysłem jest wykonanie karmnika z metalowej klatki dla ptaków. Klatka nie tylko będzie się dobrze prezentować, ale też umożliwi wyłożenie ziarenek lub innej karmy. Czasami nawet możemy w ten sposób przyciągnąć dzikie wiewiórki.

Roślinność

Największą wartość dekoracyjną mają oczywiście kwiaty. Czasami jednak ziemia nie sprzyja ich rośnięciu albo zwyczajnie nie chcemy ich sadzić bezpośrednio do gruntu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są efektowne donice dekoracyjne, do których możemy wsadzić wybrane kwiaty. Donice są bardzo praktyczne, ponieważ umożliwiają przenoszenie kwiatów w wybrane miejsce podczas aranżacji i dają możliwość kontrolowania uprawy. Dzięki nim możemy rośliny schować do pomieszczenia w chłodnym okresie zimowym bez obaw o zniszczenie cennych cebulek kwiatowych. Doniczki możemy również zawiesić np. w altance lub pod zadaszeniem werandy.