Śniadania, obiady, kolacje i podwieczorki to stałe elementy, bez których nie wyobrażamy sobie naszego dnia. Posiłki od zawsze stanowiły coś więcej niż tylko zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Rozmowy i interakcje przy stole to element naszej kultury i wychowania, które wynosimy z rodzinnego domu. Wspólny posiłek czy to ze znajomymi, czy to z rodziną to doskonała okazja do rozmowy, wspominek i budowania silnych relacji i więzi z innymi. Biorąc pod uwagę jak ważne są dla nas posiłki, powinniśmy starać się je celebrować, zamiast pomijać i traktować po macoszemu przez życie w nieustannym pośpiechu. Jedną z metod zaznaczenia roli wspólnych posiłków i podniesienia rangi tego codziennego wydarzenia jest nic innego jak odpowiednie udekorowanie stołu. Dzięki temu stworzymy unikalną atmosferę, która doskonale wpłynie na całokształt spotkania.

Serwetki i zastawa

Serwetki na stółDekoracje naszego stołu zaczynamy oczywiście od elementów niezbędnych tzn. zastawy. Piękny komplet talerzy czy eleganckie sztućce na wyjątkową okazję to świetny pomysł na ugoszczenie przyjezdnych i rodziny, która wpadła w odwiedziny. Zdecydowanie za rzadko korzystamy ze sprzętów trzymanych na tę legendarną “wyjątkową okazję”, przez co piękne zastawy, sztućce czy serwetki kurzą się w kredensach i szufladach. Układając zastawę warto uzupełnić ją o pięknie złożoną serwetkę, gdyż nie zapominajmy, że serwetki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną.

Kwiaty i żywe ozdoby

Kolejnym elementem, który odmieni nasz stół w coś wyjątkowego, będzie obecność żywych kwiatów. Nic tak pięknie nie przyozdabia stołu, jak kolorowy bukiet polnych kwiatów lub róż czy tulipanów. Obecność kwiatów i zieleni na stole tworzy atmosferę czystości i relaksu, który jest niezbędny przy spożywaniu posiłku i przy okazji owocnej konwersacji. Jeśli posiadamy obraz lub dużą serwetę warto zastanowić się nad doborem kwiatów właśnie pod kolor tych elementów, aby dopełnić kompozycję i stworzyć harmonijną, jednolitą dekorację.

Cyrkonie i koraliki

To zdecydowanie niszowy trend, najczęściej wykorzystywany na ślubach, komuniach i wszelkich uroczystościach kościelnych. Małe, miniaturowe diamenciki, cyrkonie czy po prostu koraliki, rozsypane po stole tworzą niesamowity efekt. Piękne refleksy i wrażenie pełnego stołu to główne zalety tego rozwiązania. Warto je wykorzystywać, ponieważ przeświadczenie, że tego typu dekoracja odpowiednia jest jedynie na wesela czy komunie, jest błędna i ogranicza nasze możliwości dekoracyjne. Warto chwytać się każdego pomysłu, który może wnieść coś ciekawego do naszego stołu.