Lubimy otaczać się pięknem. Kochamy ładną odzież, dobrze zaprojektowane przedmioty, przykuwające wzrok dzieła sztuki. Każdy z nas lubi też zasiąść przy pięknie zastawionym stole. Elegancki obrus,  ładna zastawa, piękne szklane naczynia i sztućce, apetyczne potrawy, wszystko to składa się na piękną oprawę stołu. Nie możemy jednak pominąć drobnego, ale jakże ważnego szczegółu, jakim są serwetki. Mogą być gładkie lub kolorowe, z koronką lub lamówką, ale jeśli maja być naprawdę eleganckie, muszą to być serwetki materiałowe.

Gładkie, haftowane a może żakardowe?

serwetki materiałowe

Chociaż to bardzo ważne pytanie, zastanówmy się najpierw nad tkaniną, z jakiej serwetki powinny być wykonane. Serwetki materiałowe muszą łączyć w sobie estetykę, funkcjonalność i łatwość konserwacji. Niezastąpione są tu tkaniny naturalne, takie jak len, bawełna czy płótno konopne. Dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Mają, co istotne przy nieprzewidzianych wypadkach, wysoką chłonność, a po upraniu i wyprasowaniu znowu nadają się do użytku. Są bardzo plastyczne, dzięki czemu możemy ułożyć z nich ciekawe formy, choć po prostu zwinięte i włożone w ozdobny pierścień lub klamrę, upiększą każde nakrycie. Szeroka oferta serwetek nie raz postawi nas przed koniecznością wyboru. Serwetki materiałowe pozwolą nam na proste i szybkie odświeżenie aranżacji stołu. Jeśli lubimy klasyczny wystrój - wybierzmy najprostsze, białe lub kremowe serwetki, ozdobione delikatną koronką, albo wykonane z tkaniny o ciekawej fakturze. Jeśli lubimy kontrasty, możemy urodę naszej zastawy podkreślić mocnym kolorem obrusu i dobranymi do niego serwetkami, a jeśli tęsknimy do przeszłości - pozwólmy sobie na haftowane serwetki z motywem roślinnym albo zdobną w monogramy.

Ekologicznie i ekonomicznie - zawsze modnie.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie i częściej zastanawiamy się nad skutkami naszych decyzji. Często rezygnujemy z przedmiotów jednorazowego użytku, zwracając się ku trwałym materiałom. Serwetki materiałowe,  bez względu na to, z jakiej tkaniny będą wykonane, są serwetkami wielokrotnego użytku, powstają z materiałów odnawialnych, a ich utylizacja jest prosta i szybka. Co prawda papier wykorzystywany do produkcji serwetek jednorazowych również rozkłada się szybko i coraz częściej są one produkowane z papieru uzyskanego w procesie recyklingu, ale to nadal produkt jednorazowy. Dobrej jakości serwetki materiałowe posłużą nam długo i będą cieszyć nasze oczy przy wielu okazjach. Papierowe - zaledwie kilka chwil. Warto wziąć to pod uwagę planując wystrój stołu na najbliższe święta, ale też gdy po prostu mamy ochotę na jakoś ładny drobiazg w codziennej rutynie.