Jedną z najistotniejszych rzeczy w każdym domu oraz mieszkaniu jest to, w jaki sposób jest rozwiązane ogrzewanie. W naszej szerokości geograficznej jakiś system ocieplający zajmowane przez nas pomieszczenia jest po prostu niezbędny. Piece kaflowe, tak popularne jeszcze w ubiegłym wieku, obecnie są w odwrocie. Wszędzie zastępuje się je różnymi systemami centralnego ogrzewania, które są od nich nieco wydajniejsze i ogrzewają mieszkanie w bardziej elastyczny sposób – ponieważ dzięki systemowi kaloryferów mamy pełną kontrolę nad tym, jaka temperatura panuje w jakim pomieszczeniu. Samo źródło ciepła może być dowolne – może to być prąd, gaz lub bardziej tradycyjny piec. Nie to jest istotą centralnego ogrzewania. Największą zaletą c.o. i tym, co je wyróżnia jest zastosowanie ciepłej wody, która niczym w krwiobiegu okrąża całe mieszkanie. Jako że ludzka wyobraźnia i inwencja nie zna granic, niedawno wymyślono sposób na ulepszenie systemów centralnego ogrzewania – a tą innowacją jest pompa obiegowa c.o.

Co to właściwie jest?

pokrętło

Skoro już wcześniej użyliśmy metafory krwiobiegu do zobrazowania, czym jest centralne ogrzewanie, to pójdźmy dalej tym tropem – pompa obiegowa c.o. jest jego sercem. Zanim w systemach ogrzewania centralnego zaczęto montować pompy, nazywano je systemami grawitacyjnymi. W systemach tego typu woda krążyła pomiędzy kotłem a grzejnikami wyłącznie za pomocą różnic temperatur.

Jak to działa

Pompy centralnego ogrzewania odpowiadają za pompowanie gorącej wody wewnątrz systemu centralnego ogrzewania. Pompy te dostarczą gorącą wodę wokół budynku z kotła do grzejników i z powrotem. Kiedy woda płynie z centralnego kotła, jest gorąca, a gdy przechodzi przez rury i dociera do grzejnika, oddaje swoją temperaturę. Ciepło z tej pompowanej gorącej wody jest odpowiedzialne za ogrzewanie pomieszczeń. Woda w kaloryferach następnie ochładza się i przemieszcza z powrotem do kotła, aby powtórzyć cały proces. Pompa obiegowa c.o. czyni tę procedurę szybszą i znacznie bardziej wydajną. Niektóre pompy ciepła są wyposażone w szereg funkcji i usprawnień, które jeszcze bardziej zwiększają ich wydajność. Jednym z tych usprawnionych modeli jest pompa wirnikowa, która została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewniała stałe ciśnienie w rurach. Ogromną zaletą tego rodzaju pompy jest to, że może ona automatycznie regulować wydajność pomp centralnego ogrzewania w oparciu o wymagania systemu, co może znacznie obniżyć koszty eksploatacji całej instalacji grzewczej.