Wyposażenie domu wpływa na jakość życia. Schody spiralne, które zajmują zbyt dużo przestrzeni są niefunkcjonalne, jednakże źle dostosowane względem między innymi rozmiaru stopni mogą prowadzić do niskiego komfortu ich użytkowania, a w konsekwencji upadków i ześlizgnięć. Nawet schody drewniane, które nie będą zeszlifowane i polakierowane mogą przyczynić się do nieprzyjemnych zdarzeń, jeśli będą źle zaprojektowane.

Tworząc projekt domu, zastanawiając się nad wyposażeniem należy wziąć pod uwagę przestrzeń, która pozostaje w okolicach schodów. Ich prawidłowe ustawienie umożliwia wkomponowanie schowków, wieszaków lub komórki do przechowywania różnych rzeczy. Schody zabiegowe ustawione w sposób nieprzemyślany mogą zabrać więcej przestrzeni niż tradycyjne schody. Ich nieprawidłowe ustawienie może powodować, że miejsce pod nimi, jak i na około nich będzie zupełnie bezużyteczne.

Małe powierzchnie są ciekawe względem ich urządzania. Zarówno schody, jak i urządzenia sanitarne przysparzają zagwozdki w kwestii ich prawidłowego ustawienia. Pięknie i zmyślnie wykonane schody drewniane jeszcze w trakcie stawiania domu mogą stanowić jeden z ważniejszych jego elementów stanowiący integralną całość w budynkiem.