Coraz częstsze podróże po Europie sprawiły, że w dekorację i wyposażenie wnętrza często wykonujemy w sposób podobny bądź nawet identyczny jak ten, który wzbudził nasz zachwyt, będąc w podróży. Niezwykłą popularnością w ostatnich latach cieszą się mieszkania urządzone w stylu skandynawskim. Czym się on charakteryzuje? Jaki jest? O tym dzisiejszy wpis!

Charakterystyka

Cechami, jakimi charakteryzuje się styl skandynawski, jest przede wszystkim prostotą, wnętrza są jasne, przejrzyste, oraz bardzo przytulne. Ilość mebli, jakie znajdują się w pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim, ograniczona jest do minimum. Na oświetlenie często wybiera się lampy loft, inaczej zwane industrialnymi. Wnętrza zdobione są przez liczne dodatki, takie jak narzuty na sofy, poduszki, małe dywany, koce oraz ozdobne kominki.

Oświetlenie

Jak już pisaliśmy wcześniej, najczęściej wybieranym oświetleniem do mieszkań w stylu skandynawskim są stojące bądź wiszące lampy loft, które urzekają swoją prostotą wykonania, oraz rzadko spotykanymi kształtami. Najczęściej spotykane są lampy, które składają się tylko z metalowego stelażu. Lampy loft sprawdź się świetnie w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, jak i sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcym.

Podłoga

Najczęściej wybieranym materiałem, z jakiego wykonana jest podłoga w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim, są po prostu drewniane deski, bądź panele imitujące wygląd surowego drewna. Wśród miłośników tego designu, znajdą się również osoby, które malują podłogę na biało, dobrze kryjącą, odporną na ścieranie farbą.

Meble

Zestawy mebli w stylu skandynawski wykonane są z wysokiej jakości drewna. Zazwyczaj są w jasnych barwach, dzięki czemu przypominają naturalne drewno. Poza tak wykonanymi meblami często spotykane są również meble w kolorach niebieskim, białym oraz szarym. Meble wykonane w stylu skandynawskim, muszą charakteryzować się funkcjonalnością. Sprzęt powinien być wygodny w użytkowaniu oraz zapewniać odpowiednią przestrzeń do pracy, przez co na przykład biurka w stylu skandynawskim są częstym wyborem freelancerów, którzy pracując w domu, często na swoim biurku poza narzędziami do pracy, posiadają niemałą ilość dokumentów.

Dodatki

Kluczową rolę, jak w wielu aspektach stanowią dodatki. To właśnie one podkreślają całość. Ta zasada nie tylko dotyczy ubioru, ale również i designu mieszkań. Styl skandynawski charakteryzuje się wszechobecnymi dodatkami, najczęściej wykonanymi z delikatnego materiału. Ich główną rolą jest nadanie kontrastu dla reszty wystroju.