Trend na miejską dżunglę z sezonu na sezon przybiera na sile - i nie chodzi tu o metaforyczna dżunglę, ale o ogromną modę na rośliny, najlepiej jak najbardziej egzotyczne. Ustawiamy je w dużych donicach na podłodze, zwisają z szaf, komód i stojaków. Ale nie każda roślina nadaje się do każdej przestrzeni - jest zbyt jasno albo zbyt ciemno, zbyt zimno lub zbyt ciepło, za sucha bądź za wilgotno. Jeśli jednak bardzo nam zależy na konkretnym typie rośliny, mimo niesprzyjającym warunkom, to warto zastanowić się nad zakupem growboxu, czyli niewielkiej, przenośnej quasi-szklarni.

Czym jest growbox?Growbox do uprawy

Jeśli zawsze marzyliście o własnym ogródku albo szklarni, ale nie macie na to ani miejsca, ani warunków, to growbox jest idealnym rozwiązaniem. To namiot bądź też szafa, zależy od rozmiarów i kształtów, która pomaga stworzyć idealny dla danej rośliny ekosystem. Wiele gatunków jest bardzo wymagających i nie możliwe jest, by uprawiać je po prostu w mieszkaniu. W takich sytuacjach growbox może okazać się jedynym rozwiązaniem. Growboxy dostępne są w najróżniejszych rozmiarach i kształtach - najpopularniejsze przyjmują formę zbliżoną do szafy. Są też i takie, które wielkością przypominają spory pokój, ale oczywiście tutaj potrzebna jest już spora przestrzeń - nie jest to rozwiązanie dla każdego, raczej dla profesjonalistów, którzy zawodowo zajmują się hodowlą wymagających roślin.

Jak działa growbox?

Growbox pozwala stworzyć idealny dla danej rośliny ekosystem. Co jest dla niej najważniejsze? Przede wszystkim odpowiednio dostosowane oświetlenie, temperatura i wilgotność powietrza. Dzięki growboxom możemy dowolnie manipulować tymi parametrami stwarzając warunki, które są niemożliwe do osiągnięcia w warunkach domowych. Aby zapewnić światło naszym roślinom, w growboxie umieszczone powinny być lampy. Jeśli hodowany przez nas gatunek potrzebuje dużo światła, zadbajmy, by ściany growboxu dokładnie wyłożyć folią, która będzie je odbijać. Musimy także zadbać o odpowiednią wentylację, dlatego warto pomyśleć nad stworzeniem w growboxie otworów, które pomogą krążyć powietrzu - na przykład na dole (gdzie opada zimne powietrze) i u góry (gdzie powietrze unosi się po ociepleniu).

Czy growbox jest dla mnie?

Wszystko zależy od tego na czym nam zależy. Jeśli chcemy po prostu kupić jedną roślinę i spróbować swoich sił z nowym hobby, to nie warto zawracać sobie głowy. Ale jeśli lubimy uprawę roślin i chcemy spróbować z bardziej wymagającymi gatunkami, to warto już rozważyć mniejszy zestaw. Natomiast dla osób zawodowo zajmujących się hodowlą, growbox jest niemal obowiązkowym wyposażeniem.