Po długich i zimnych porach roku wraz z końcem marca wreszcie wychodzi upragnione słońce. Przyroda wraca do życia, topnieje śnieg i trawa zaczyna się zielenić, więc zabawki ogrodowe mogą powrócić na swoje miejsce, a dzieci – które zimę spędziły w domu – mogą wreszcie całe popołudnia bawić się na świeżym powietrzu.

Ruch to zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch, czy ruch to zdrowie, to dewizy, które w życie trzeba wcielać już od najmłodszych lat. Dzieci trzeba odciągnąć od komputerów i gier, a zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nieco zanika wspólne granie w piłkę, skakanie w gumę, czy linkę, czy zabawy w chowanego lub ganianego. Każdy rodzic powinien pamiętać o tych zabawach i opowiadać o nich swoim dzieciom.

Kreatywnie i manualnie

Jeśli posiadasz dom z ogrodem, to koniecznie spędzaj w nim jak najwięcej czasu ze swoimi dziećmi grając w piłkę, paletki, czy używając zabawki ogrodowe. Te ostatnie będą cieszyły zwłaszcza najmłodsze dzieci – baseny z kulkami, bujany konik, huśtawka, zjeżdżalnia, czy piaskownica i foremki to niezastąpione elementy udanej zabawy, która uczy, bawi, rozwija kreatywność, wyobraźnie i manualne zdolności. Takie zabawki ogrodowe możesz tez wykonać samodzielnie z użyciem na przykład niepotrzebnych kartonów, z których pomocą stworzyć dziecięcy tor przeszkód.

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Starsze dzieci warto zająć czymś innym – na przykład grami zespołowymi lub planszowymi, które będą uczyły zdrowej rywalizacji (która opierać ma się przede wszystkim na dobrej zabawie) oraz społecznej integracji. Chcesz nagrodzić swoje dzieci jakiś drobnym upominkiem? Może warto dodatkowo zorganizować w ogrodzie poszukiwanie skarbów, które będzie podobne do klasycznej, ale też nieco zapomnianej gry w podchody. Będzie ona uczyła logicznego myślenia, podążania po śladach, a przy tym będzie świetną zabawą, która będzie łączyła w sobie aż dwie przyjemności, bo przecież na końcu tej gry czeka nagroda. zabawki ogrodoweTakże bierz udział w zabawach ruchowych, bo budują one więź między dzieckiem a rodzicem, a poza tym są dobre dla zdrowia także dla opiekunów. Poza tym dziecko, zwłaszcza jeśli jest jedynakiem, ma kompanów do zabawy i nie cierpi na nudę. Wspólnie możecie bawić się także w małego ogrodnika, bo takie zajęcie dostarczy dziecku rozrywki w takim samym, a może nawet większym stopniu, niż zabawki ogrodowe. Ponadto uczy odpowiedzialności i dbania o przyrodę. Pozwól dziecku zajmować się wybrana grządką lub razem z nim posadź kwiaty czy pestkę słonecznika, której rozwój będziecie razem obserwować.