Stworzenie funkcjonalnego ogrodu, z którego będziemy mogli korzystać nie tylko w ciągu dnia, ale także po zapadnięciu zmroku, wymaga zaprojektowania odpowiedniego systemu oświetlenia zewnętrznego wokół domu i w samym ogrodzie. Podstawą takiego oświetlenia mogą być stojące lampy ogrodowe o dużej mocy świetlnej lub mniejsze lampy ogrodowe, na przykład lampy ogrodowe Philips, które możemy umieścić na poziomie gruntu lub zainstalować je bezpośrednio na ścianach naszego domu od strony ogrodu. Takie stylowe kinkiety lub lampy podjazdowe (ukryte w podjeździe lub pod powierzchnią wybrukowanych alejek ogrodowych) tworzą niesamowity klimat, jednocześnie zapewniając wystarczającą ilość światła dla możliwości korzystania z ogrodu również w nocy.

Ogrodowe latarnie i inne zewnętrzne lampy stojące

lampy ogrodowe PhilipsTego typu oświetlenie to idealne rozwiązanie dla dużych ogrodów, gdzie światło zainstalowane na elewacji domu jest zwyczajnie niewystarczające. W przypadku latarni ogrodowych potrzebne staje się jednak doprowadzenie do nich przewodów elektrycznych, a to może komplikować całą inwestycję związaną z przygotowaniem oświetlenia ogrodu. Alternatywą dla wysokich latarni ogrodowych są niższe lampy stojące o mniejszej mocy świetlnej, które mogą być zasilane przez baterie słoneczne. Przykładem takich lamp stojących mogą być solarne lampy ogrodowe Philips, które występują w dużej różnorodności kształtów i oferowanej mocy świetlnej. Mniejsze lampy stojące nie zapewnią dużej ilości światła, ale z łatwością pozwolą oświetlić ogrodowe alejki lub elementy małej ogrodowej architektury. Oczywiście wśród wspomnianych lamp ogrodowych Philips znajdziemy również szereg lamp wymagających zasilania zewnętrznego. Takie lampy mogą być wyposażone w oświetlenie ledowe o większej mocy, przez co jaśniej świecą, a poza tym są niezawodne w działaniu – moc światła i czas świecenia nie zależy od ilości słońca, potrzebnego do naładowania baterii w lampach solarnych.

Kinkiety, reflektory i lampy wiszące

Oświetlenie ogrodowe to nie tylko latarnie, takie jak wspomniane wcześniej lampy ogrodowe Philips, które instaluje się przy ogrodowych alejkach lub przy wybranych elementach ogrodowej architektury, to także, a może przede wszystkim różne rodzaje kinkietów, reflektorów i lamp wiszących, które instaluje się na elewacji domu, pod krawędzią dachu lub na zadaszonym tarasie przylegającym do domu. Wybór tego typu oświetlenia jest bardzo duży, od nowocześnie wyglądających lamp zaczynając, a na kinkietach i lampach wiszących przypominających starodawne latarnie kończąc. Wśród lamp ogrodowych Philips znajdziesz duży wybór zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych kinkietów czy lamp wiszących, dzięki którym rozświetlisz przestrzeń wokół domu, zwłaszcza w okolicach tarasu. Obok kinkietów i lamp wiszących popularnym rodzajem oświetlenia zewnętrznego – ogrodowego są również reflektory i spoty, które mogą świecić w wybranym przez właściciela domu/ogrodu kierunku. Oczywiście kierunek świecenia tego typu lamp można dowolnie modyfikować, co stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne.