Dobrze zaplanowany i jeszcze lepiej zaimplementowany system oświetlenia jest dla każdego mieszkania oraz miejsca pracy rzeczą absolutnie niezbędną. Można śmiało powiedzieć, że zaraz po szczelnym suficie i podstawowym chociaż umeblowaniem, oświetlenie pomieszczenia jest właściwie najważniejszą kwestią, z którą musi się rozprawić osoba projektująca wnętrze.

Z grubsza rzecz ujmując, oświetlenie może spełniać trzy główne role – tworzyć żądaną atmosferę, spełniać konkretne zadanie lub też uzupełniać pracę pozostałych elementów systemu świetlnego. Projektując wygląd oraz funkcjonalność danego pomieszczenia, warto jest brać pod uwagę te role i osprzęt, który pomoże w ich wypełnieniu. Później wystarczy tylko przygotować listę zakupów i udać się do jakiegoś dobrego sklepu po wszelkiego rodzaju lampy – dekoracyjne, ścienne, sufitowe, podłogowe oraz stołowe. Zależnie od rodzaju pokoju czy pomieszczenia, przyda się zapewne większość z nich – a czasami nawet wszystkie.

Tworzenie atmosfery

Lampa stołowaChociaż nazwa tej roli brzmi nieco górnolotnie, sedno rzeczy jest tutaj właściwie bardzo proste. Główną rolą oświetlenia danego pokoju jest wytworzenie w nim określonej atmosfery. Dla przykładu – zupełnie inaczej oświetlimy sypialnię a inaczej kuchnię. W tej pierwszej się zazwyczaj relaksujemy, potrzebujemy więc oświetlenia, które będzie z tym dobrze współgrało – a więc nie za mocnego, najlepiej rozproszonego i wielopunktowego. Świetnie sprawdzają się tutaj też lampy dekoracyjne, które mogą dodać specyficznego klimatu.

Światło w kuchni

Inaczej sprawa wygląda w kuchni, gdzie nie ma miejsca na relaks i wypoczynek – w tym pomieszczeniu się przecież pracuje. Dlatego wymaga ono zupełnie innego podejścia do tematu oświetlenia. Lampy dekoracyjne jak np: https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-dekoracyjne-1670.html mogą być tutaj stosowane, ale nie będą to egzemplarze podobne do tych z sypialni. Światło kuchenne musi być ostre i wyraziste (przynajmniej w porównaniu z tym sypialnianym), żeby pobudzało człowieka do pracy i pomagało mu w niej – żywność musi być przecież doskonale widoczna.