To hodowcy rybek akwariowych są najczęściej zainteresowani kupnem testerów twardości wody, jednak dokładne zmierzenie twardości tego życiodajnego płynu w wielu przypadkach jest przydatne nie tylko dla nich. Z urządzeń tych powinni korzystać wszyscy ci, którym przez myśl przeszedł zakup filtra do wody (czy to urządzenia do odwróconej osmozy, czy też zwykłego zmiękczania wody). Dlaczego? Otóż dlatego, że znajomość twardości naszej wody znacznie ułatwia wybór odpowiedniego filtra oraz jego późniejszą konfigurację.

Twardość wody

woda wlewana do szklanki

A czym właściwie jest ta "twardość wody"? To określenie, którego używamy na wielkość stężenia występujących w niej jonach magnezu oraz wapnia. Rozróżniamy dwa rodzaje twardości wody - niewęglanową (chodzi o rozpuszczone w wodzie sole, takie jak siarczany, azotany czy chlorki) oraz, rzecz jasna, węglanową (czyli wszystkie węglany oraz wodorowęglany magnezu i wapnia. Obie twardości po zsumowaniu dają nam coś, co nazywamy "twardością całkowitą".

Tester paskowy

Najszybszym oraz najmniej skomplikowanym sposobem na określenie twardości H2O jest paskowy tester twardości wody. Wystarczy zanurzyć pasek w wodzie, którą chcemy zbadać, a po kilku sekundach zmieni on kolor i poinformuje on nas o właściwościach wody. Niestety, ceną za łatwość tego sposobu jest jego stosunkowo niska dokładność, dzięki której otrzymamy co najwyżej pobieżny ogląd na temat twardości wody.

Tester kropelkowy

Kropelkowy tester twardości wody to inna bajka, bowiem pozwala na dość dokładne określenie właściwości badanego płynu. Jest to metoda zdecydowanie warta polecenia, pod warunkiem że zainwestujemy w tester raczej dobrej i sprawdzonej marki oraz przeznaczony do testowania twardości ogólnej. Sam test polega na wlaniu kilku mililitrów wody do specjalnego naczynka, wstrząśnięciu nim i policzeniu dozowanych kropli, aż woda zmieni swój kolor. Jeżeli zdecydujemy się na tester kropelkowy, najlepiej wybrać te stosujące skalę stopni francuskich - pozwalają na dokładniejsze pomiary.