W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje spawarek. Najpopularniejsze z nich to urządzenia elektryczne, takie jak zyskujące na popularności spawarki inwertorowe czy tradycyjne spawarki transformatorowe. Obok nich na rynku funkcjonuje również bardziej mobilna wersja tego typu urządzeń. Są nią palniki acetylenowe, które nazywa się również spawarkami gazowymi. Tego typu sprzęt, w odróżnieniu od spawarek elektrycznych, nie wymaga dostępu do źródła prądu. Tutaj czynnikiem roboczym są gazy techniczne – acetylen i tlen. Do spawania gazowego potrzebny jest również specjalny palnik, do niego dokupuje się dodatkowe dysze (odpowiednie dla każdego typu metalu) oraz druty spawalnicze.

Spawanie gazowe

spawarki inwertoroweZalety spawania gazowego – największą zaletą tego typu spawarek jest niski koszt sprzętu i duża mobilność, a także szeroki zakres zastosowań. Ze względu na konieczność stosowania ciężkich butli z gazem, spawanie gazowe nie cieszy się dużą popularnością w pracach typowo warsztatowych, a tym bardziej w zastosowaniach typowo hobbystycznych i domowych, gdzie dominującą pozycję zajmują nowoczesne spawarki inwertorowe i klasyczne spawarki elektryczne, transformatorowe. Spawanie gazowe sprawdzi się jednak na placach budów i w miejscach, w których nie ma możliwości skorzystania z zewnętrznego źródła prądu. Poza tym palniki acetylenowe zwykle wykorzystuje się nie do spawania, a do cięcia konstrukcji metalowych, na przykład przy rozbiórkach starych hal magazynowych lub innych konstrukcji stalowych. W odróżnieniu od klasycznych spawarek nie ma tu potrzeby częstego przerywania pracy w oczekiwaniu na ostygnięcie spawarki. Przy spawaniu gazowym trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ze względu na stosowanie aktywnych gazów technicznych.

Spawanie elektryczne

Zalety spawarek elektrycznych – to najpopularniejsze spawarki do zastosowań warsztatowych i przemysłowych. Na rynku znajdziemy dwie podstawowe konstrukcje tego typu urządzeń. Należą do nich spawarki transformatorowe i inwertorowe. Wybierając spawarkę inwertorową, stawiasz na nowoczesny sprzęt o większej wydajności działania, oferujący lepszej jakości spawy, zużywający mniej prądu, o mniejszych gabarytach i mniejszej wadze. Spawarki transformatorowe są co prawda tańsze i bardziej wytrzymałe niż spawarki inwertorowe (https://www.eltrex.net.pl/spawarki-inwertorowe,c5.html) – są bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, ale dzisiaj tego typu urządzenia są już stopniowo wycofywane z produkcji i zastąpione ich ulepszonymi, elektronicznymi wersjami, czyli wspomnianymi spawarkami inwertorowymi. Największą zaletą spawarek elektrycznych jest możliwość spawania praktycznie wszystkich typów metali przy zastosowaniu jednej z wielu popularnych technik spawalniczych, z wykorzystaniem gazów osłonowych i przy pomocy elektrod otulonych.