Standardowe, gładkie ściany nie każdemu odpowiadają swoją strukturą. Z tego powodu wiele osób decyduje się na inwestycję w remont, który obejmuje również zmianę faktury ścian. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku osób, które nie przepadają za gładkimi fakturami czy nie chcą na ścianie montować rozmaitych dodatkowych elementów, np. boazerii. tapety do malowaniaJednocześnie jednak stworzenie nietypowej faktury ściany bywa skomplikowane. Pierwszym z rozwiązań jest skorzystanie ze specjalnych tapet, które umożliwiają zmianę struktury i następnie położenie farby, dostępnych m.in. tutaj: http://tapetyswiata.pl/category/tematy-tapety-do-malowania. Drugim wyjściem jest gipsowanie z kształtowaniem powierzchni ściany.

Gipsowanie odpowiednimi narzędziami

Pierwszym z rozwiązań, wybieranym dość często z uwagi na prostotę wykonania oraz stosunkowo niski koszt, jest gipsowanie ściany z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi. Tego rodzaju prace wykonać można samodzielnie albo zlecić specjaliście, co rzecz jasna podnosi koszt wykonania dekoracyjnej ściany, ale przy okazji oszczędza nasz czas i sprawia, że mamy gwarancję profesjonalnej realizacji projektu. Do takiego gipsowania wykorzystuje się klasyczne mieszanki gipsu, które dodatkowo rozmazuje się po nałożeniu na ścianę rozmaitymi narzędziami. Można zakupić specjalne szpachelki, które są dostosowane właśnie do tego rodzaju czynności – warto zastanowić się jednak najpierw, czego oczekujemy pod względem estetycznym. Taką ścianę, po wyschnięciu gipsu, można dodatkowo pomalować. Całość zajmuje jednak sporo czasu.

Tapety do malowania

Alternatywną opcją dla osób, którym nie widzi się cały bałagan wytworzony przy powyższych czynnościach, będzie zakup specjalnych tapet do malowania. Tapety kładzie się w tradycyjny, przewidziany przez producenta sposób. Możemy wybierać zarówno te o gładkiej strukturze, jak również bardziej nieregularne oraz posiadające najbardziej nietypowe wzory. Ta metoda może być kosztowniejsza, jeśli chodzi o koszt zakupu tapet, jest jednak prostsza, zajmuje mniej czasu i pozwala przewidzieć z góry efekt.