Bardzo nam zależy na tym, aby goście, których zaprosiliśmy, czuli się znakomicie w naszych progach. Staramy się zaserwować jak najsmaczniejsze dania i przystawki. Pamiętamy o owocach, napojach, serwetkach. Najtrudniej jednak jest nam zdecydować, czym przykryć stół, by nie był zbyt banalny.

Zastawa stołowa, a tło

Jak sprawić, by nakryty stół roztoczył czar wśród gości?Zwrócenie uwagi na to, by talerze współgrały z całością, jest dobrym kierunkiem. Jednolity cały serwis jest ideałem, ale nie zawsze mamy cały komplet, gdyż część się wytłukła i dysponujemy dodatkowymi sztukami, które odbiegają od całości. Wówczas musimy postawić na czarujące obrusy wiosenne.

Wiosna to przepych kwiatów. Zakwitają drzewka owocowe i dziko rosnące, wychylają się z ziemi przebiśniegi, zawilce, krokusy. W ogródku tłoczą się wielobarwne tulipany. Dlatego ten motyw przeważać powinien na naszym stole. Pięknie ubarwione motywami kwiatowymi obrusy nadadzą przyjęciu miły wesoły nastrój. Mogą być całe w kwiatach lub tylko mieć kwiatowe szczegóły na obrzeżach albo pojedyncze kwiatuszki rzucone tu i tam.

Obrusy wiosenne z kwiatową mozaiką zatuszują braki w kompletach zastawy stołowej, gdyż głównym aspektem będzie kwiecista łąka na stole. To ona będzie przykuwać wzrok biesiadników. Mając kolorowy stół, łatwiej nam będzie dobrać do niego serwetki, które mogą być jednokolorowe (białe, niebieskie, zielone, żółte, czy czerwone). Każdy kolor będzie pasował.

Jaka tkanina jest najlepsza?

Obecnie cieszą się powodzeniem obrusy plamoodporne. Takie są najłatwiejsze w utrzymaniu. Każdą plamę łatwo spierzemy i wciąż obrusy wiosenne będą wyglądały jak nowe. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tradycyjny obrus lniany, miejmy pod ręką odpowiednie środki wywabiające plamy, którymi od razu psikamy poplamione miejsce na obrusie, po czym, zapieramy natychmiast, gdy tylko skończy się przyjęcie.

Dobrze sprawdzają się również obrusy z ciężkich, "lejących" tkanin. Takie tkaniny zwisają ze stołu, nie odstając po bokach. Dają się również modelować, czyli można je poddać artystycznemu marszczeniu i modelowaniu na stole, dając im niepowtarzalną rzeźbę. Marszczenie, zawijanie, tworzenie wirów z obrusu wykonujemy dłońmi, na rozłożonej tkaninie na powierzchni stołu. Nie musimy do tego celu używać igły i nici.

Jeżeli szykujemy przyjęcie dla dzieci, wystarczą obrusy wiosenne plastikowe lub z innego tworzywa, które są jednorazowe. Dzieci są nieostrożne, łatwo przewracają im się szklaneczki z napojami, wypadają okruszki ciasta z widelca, czy ust. Obrus szybko ulega zabrudzeniu i taki ciężko byłoby doprowadzić do należytego stanu.