Rośliny doniczkowe, które hodujemy w domach, wymagają specjalnego traktowania. Ich podłoże znajduje się w donicy, dlatego muszą być nie tylko regularnie podlewane, ale również nawożone. Z biegiem czasu może bowiem dojść do wyjałowienia podłoża, co w efekcie prowadzi nie tylko do zahamowania zdrowego wzrostu rośliny, ale nawet do jej usychania. Można łatwo uniknąć takiej sytuacji, dbając o odpowiednią pielęgnację roślin.

Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

Jak nawozić rośliny doniczkowe?Rośliny w doniczkach rządzą się innymi prawami uprawy niż te, które można spotkać w ogrodzie. Większość gatunków jest tropikalnych, dlatego mają one określone potrzeby. Większość roślin w sezonie wegetacyjnym dokarmia się co 3-4 tygodnie, co zapewnia im zdrowy wzrost oraz obfite, ładnie wybarwione kwiaty. Kaktusy i sukulenty nawozi się nieco rzadziej, co 2 miesiące. Rośliny intensywnie i długo kwitnące mogą wymagać nawożenia nawet co 2 tygodnie. Nawóz powinno się dawać w okresie od wiosny po jesień, podobnie jak w przypadku roślin ogrodowych. Zima dla większości gatunków jest bowiem okresem spoczynku, chociaż nie można tego powiedzieć np. o storczykach, które często kwitną w styczniu lub w lutym.

Czego potrzebują rośliny doniczkowe?

Rośliny w domach potrzebują azotu niezbędnego do tworzenia zielonej masy liści i pędów. Potas wpływa na rozkrzewianie się roślin oraz na ilość i intensywność barwy kwiatów. Fosfor prowadzi do rozrastania się bryły korzeniowej, jest więc polecanym nawozem stosowanym po przesadzeniu. Do prawidłowego wzrostu roślin doniczkowych wymagany jest również magnez, żelazo, mangan, molibden, miedź. Pełną gamę tych pierwiastków można znaleźć w specjalistycznych nawozach, np. marki Substral.

Jakie nawozy dla roślin doniczkowych?

Na rynku jest spory wybór nawozów dla roślin doniczkowych. Są to nawozy mineralne, organiczne lub organiczno - mineralne. Warto stosować nawóz dopasowany do wymagań rośliny, ponieważ każdy gatunek ma inne potrzeby. Wygodnym wyborem są nawozy o długim działaniu, dzięki którym nawożenie można przeprowadzać rzadziej, a roślina sama kontroluje ilość składników odżywczych, które pobiera z podłoża. Szeroki wybór nawozów oferuje marka Substral (dostępna m.in. tu: https://www.top-growshop.pl/firm-pol-1548693893-Substral.html), która produkuje nawozy dedykowane zarówno dla roślin kwitnących, jak i dla konkretnych gatunków. Substral posiada nawozy do paproci, storczyków, cytrusów. Są one oferowane w formie żelu, koncentratu lub proszku, dzięki czemu gwarantują komfort użytkowania. Optymalny dobór składników mineralnych i pierwiastków gwarantuje zdrowy i bujny wzrost roślin.