Wraz z tematyką smogu na rynku urządzeń dedykowanych do domu, pojawiła się cała masa sprzętów, które mają za zadanie oczyszczać powietrze, poprawiając jego jakość i tym samym w pozytywny sposób wpływając na zdrowie domowników oraz ich dobre samopoczucie. Ta grupa urządzeń to oczyszczacze powietrza, urządzenia służące do jego nawilżania lub osuszania, a także jonizatory.

czyste powietrzeCzym jest oczyszczacz powietrza?

To urządzenie elektryczne przeznaczone do oczyszczania powietrza z zawieszonych w nim pyłów o różnej średnicy. Profesjonalne oczyszczacze powietrza wyposażone w najnowsze wersje filtrów HEPA, przystosowane są do wychwytywania zanieczyszczeń o średnicy około 0,3 mikrometra. Takie urządzenia są w stanie wychwycić zatem większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu z grupy PM10 oraz część drobnych zanieczyszczeń z grupy PM2,5. Ze względu na smog, jaki pojawia się w okresie zimowym, w większości dużych miast Polski, zaopatrzenie się w tego typu sprzęt, wydaje się jak najbardziej racjonalne, zwłaszcza jeśli zależy nam na regularnym wietrzeniu swoich mieszkań – wietrząc mieszkanie, wpuszczamy do jego wnętrza zapylone powietrze, a to jest groźne dla naszego zdrowia (drobne pyłki dostają się do wnętrza płuc i nie mogą się już z nich wydostać). Oczyszczacz powietrza wychwyci znajdujące się takim powietrzu pyły i tym samym poprawi jego jakość.

Czy oczyszczacz powietrza pełni również inne funkcje?

Zaawansowane modele oczyszczaczy powietrza mogą być wyposażone także w dodatkowe funkcjonalności. Mogą działać jak osuszacze lub nawilżacze powietrza, np. http://www.stadler-form.pl/79-oczyszczacze-powietrza. W pierwszym przypadku, prócz wychwytywania pyłów unoszących się w powietrzu, będą również wyłapywały wilgoć – dobre rozwiązanie dla pomieszczeń z niewydolną wentylacją. W drugim przypadku będą nawilżały suche powietrze – dobre rozwiązanie dla mieszkań z ogrzewaniem centralnym. Niektóre modele tego typu urządzeń mogą być także wyposażone w jonizatory. To specjalny sprzęt wytwarzający jony ujemne – idealny dla pomieszczeń, w którym znajduje się wiele urządzeń elektrycznych wytwarzających jony dodatnie. Jony dodatnie przyciągają kurz, grzyby, pleśnie, pyłki roślinne i inne alergeny, które mogą powodować różnego rodzaju uczulenia. Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza, wybierz sprzęt z filtrami wysokiej jakości. Co równie ważne, filtry powinny mieć dużą powierzchnię tak, by były w stanie wychwycić wiele zanieczyszczeń i mogły oczyszczać powietrze w pomieszczeniach o dużym metrażu. Wybierając oczyszczacz, zwróć również uwagę na dodatkowe funkcjonalności, które mogą poprawić jakość powietrza w Twoim domu.