Noże kuchenny to niezastąpiony element wyposażenia każdego domu. Dzięki nim możemy przygotowywać codzienne posiłki, obierać warzywa i owoce, porcjować mięso i ryby, kroić pieczywo i wiele więcej. W celu zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa użytkowania noży warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Zamiast trzymania noży bezpośrednio na kuchennym blacie lub w jednej z kuchennych szuflad, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego bloku na noże lub inwestycja w listwę magnetyczną, którą możemy przytwierdzić do ściany lub jednej z kuchennych szafek.

Dlaczego bloki i listwy?

nóż kuchenny przecinający pomarańczęPo pierwsze ze względów bezpieczeństwa. Po drugie z uwagi na wygodę. Po trzecie ze względów estetycznych, czysto dekoracyjnych. Jeśli noże przechowujemy w blokach, minimalizujemy ryzyko skaleczenia, gdy po nie sięgamy. Poza tym noże przechowywane w blokach lub na listwie magnetycznej zawsze mamy pod ręką i nie musimy ich szukać. Bloki i listwy magnetyczne, zwłaszcza jeśli sięgniemy po designerskie ich rodzaje, na przykład po bloki na noże marki WMF, stanowią także doskonały przykład niezwykle wyrafinowanej dekoracji kuchennej, która pomaga budować klimat danego wnętrza. Przy zakupie takiego przedmiotu trzeba jedynie trzymać się określonej linii aranżacji wnętrza. Jeśli wnętrze jest minimalistyczne, wybieramy designerski blok metalowy o oryginalnym kształcie, ale wolny od zdobień. Wiele tego typu bloków można spotkać wśród produktów wspomnianej marki WMF. Gdy wnętrze urządzamy w stylu retro, wybieramy bloki drewniane, o wyższym stopniu dekoracyjności.

Blok z nożami, czy osobno?

Możesz zdecydować się na zakup idealnie spasowanego kompletu, czyli noży z blokiem. Jeśli jednak masz już noże, wystarczy, że dokupisz do nich odpowiedni blok. Firma WMF ma w swojej ofercie wiele uniwersalnych bloków na noże, do których będą pasowały marki innych noży, pod warunkiem ich standardowych wymiarów. W blokach nie zmieszczą się noże z wyjątkowo długim czy szerokim ostrzem. Najlepszym sposobem do przechowywania tego typu niestandardowych noży, są wspomniane wcześniej listwy magnetyczne.