Urządzenie kuchni często jest sporym wyzwaniem dla osób, które nie chcą do tego celu zatrudniać specjalistów z powodu wysokiego kosztu takiej inwestycji. W tego rodzaju przypadkach musimy mieć wiedzę, która pozwoli nam idealnie wybrać fototapety do kuchni, zwłaszcza gdy chcemy wnętrza z jednej strony nowoczesnego i modnego, z drugiej zaś funkcjonalnego i uniwersalnego.

Kuchnia, nawet najbardziej estetyczna, często jest najbardziej

eksploatowanym pomieszczeniem w domu, które jednocześnie narażone jest na najbardziej niekorzystne warunki. Fototapety do kuchni powinny być z tego powodu wybierane na nieco innej zasadzie i na inne cechy musimy zwrócić uwagę aniżeli w sytuacji, gdy takie samo pokrycie ściany wybieralibyśmy np. do sypialni czy salonu.

Odporność na wilgoć

Na dobrą sprawę właściwości, które posiadają nasze fototapety do kuchni w dużej mierze zależą od tego, w jaki sposób chcemy je położyć oraz jaka będzie ich docelowa lokalizacja. Co to oznacza? Przede wszystkim fototapety kładzione bezpośrednio na ścianę, czyli zamiast płytek, powinny być odporne fototapety do kuchnina wilgoć, łatwe w czyszczeniu na mokro, a także wytrzymałe w kontakcie z parą czy rozmaitymi organicznymi substancjami. Z tego powodu dobrze sprawdzają się głównie fototapety laminowane specjalną warstwą PCV. Z kolei, gdy zależy nam na fototapetach na meble czy pod szkło, lepszą alternatywą będą rozmaite naklejki, najlepiej foliowe.

Niepalność - ważna cecha

Bardzo istotne jest to, aby fototapeta do kuchni (https://wally.com.pl/k818,fototapety-do-kuchni.html) była niepalna – w innym przypadku ryzykujemy, umieszczając ją w okolicach otwartego ognia, np. kuchenki. Problem ten jest o wiele mniejszy w przypadku, gdy kuchenka znajduje się na wyspie; jeśli jednak tradycyjnie stoi w meblach kuchennych umieszczonych przy ścianie, to tapeta musi być wykonana z materiału niepalnego. Świetnie sprawdza się w tym przypadku opcja tapet drukowanych na materiale winylowym. Posiada on wszystkie cechy zapisane powyżej, a jednocześnie nie zapali się od otwartego ognia na kuchence, dzięki czemu jest zdecydowanie najczęściej polecany w przypadku decyzji o umieszczeniu fototapety w kuchni.

Nietypowe wersje fototapet

Warto jednak pamiętać, że wybierając fototapetę do kuchni nie musimy decydować się jedynie na opcję wieszaną na ścianie. Dobrym wyborem jest też fototapeta przyklejana frontem, stosowana pod szkło (np. w drzwiczkach szafek albo pod szklaną nakładkę na blat stołu), a także fototapeta montowana na gładkich powierzchniach, czyli najczęściej frontach szafek. W takich przypadkach możemy wybierać spośród wielu propozycji fototapet foliowych z różnymi wzorami.