Niegdyś patery szklane musiały znaleźć się na wyposażeniu każdego domu. W późniejszym czasie ich popularność nieco spadła, lecz obecnie powracają one do łask ze zdwojoną siłą. Powodem jest fakt, iż są one bardzo eleganckie, a co więcej można na nich podać każdą przekąskę – zarówno słodką, jak i słoną. Dlaczego warto posiadać w domu paterę szklaną i w jaką najlepiej się zaopatrzyć?

Patery płaskie i piętrowe

Obecnie w sklepach dostępne są głównie patery szklane płaskie oraz piętrowe. Patery płaskie doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy gościmy w domu nieco mniej osób. Ich wielkość jest oczywiście bardzo różna – średnica najmniejszych wynosi kilka centymetrów, największe mają ich nawet kilkanaście. Niemniej jednak na płaskiej paterze szklanej zmieścimy mniej niż na piętrowej. Patera płaska idealnie nadaje się do podania tortu na przyjęciu, ciasta lub przekąsek słonych – wędlin czy serów. Choć tradycyjnie patery szklane zarezerwowane były dla słodkości, dziś dopuszczalne jest serwowanie na nich także innego rodzaju przekąsek. Tymczasem patery szklane piętrowe pozwalają na podanie kilku rodzajów ciast w jednym czasie. Wyglądają one bardzo estetycznie i dostojnie. Ich przeniesienie również nie stanowi większego problemu. Różnica pomiędzy paterami płaskimi a piętrowymi jest taka, że te pierwsze można bez problemu przykryć. Patery piętrowe zwykle przykrycia nie posiadają. Oba rodzaje tych naczyń znaleźć można na stronie https://alleglass.pl/pl/c/Patery-Szklane/21.

Estetycznie podane przekąski na paterach szklanychPatera szklana a reszta zastawy

Powszechnie przyjęło się, że cała zastawa stołowa powinna być utrzymana w jednym tonie. Tymczasem coraz częściej wprowadzamy drobne zmiany w tradycyjnych podejściach do ozdób stołowych. Otóż dziś coraz mniej osób decyduje się na zakup zastawy stołowej. Powodem jest przede wszystkim jej cena, fakt, iż używana jest od święta oraz brak miejsca na przechowywanie. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z posiadania patery szklanej. Doskonale sprawdzi się ona również w towarzystwie codziennej zastawy, przy której spożywamy posiłki. Co więcej, patery szklane mogą stanowić ozdobę salonu czy kuchni same w sobie. Wystarczy ułożyć na nich owoce, drobne ciasteczka bądź babeczki i przykryć. W tym kontekście najlepiej sprawdzą się patery szklane płaskie, na stopce. Oczywiście w domu warto również posiadać inne patery na wypadek, gdy odwiedzają nas goście. Podanie przekąsek na paterach sprawia, że od razu wyglądają one estetycznie i elegancko. Dzięki temu możemy wprowadzić nieco tradycji do naszego domu, która idealnie komponuje się z rzeczywistością. Warto więc wyposażyć się w dobrej jakości patery szklane.