Materiał opałowy, jakim jest eko groszek, nazywany jest paliwem przyszłości. Jest to materiał opałowy, który wytwarzany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Pokruszony węgiel ulega rozdrobnieniu, następnie przesianiu, w efekcie czego powstają ziarna wielkości 5 do 25 mm. Cechą charakterystyczną tego opału jest to, że posiada niską zawartość siarki, a po jego spaleniu zostaje niewielka ilość popiołu. W dodatku, jak sama nazwa wskazuje, jest ekologiczny. Przyjrzyjmy się, czym jeszcze charakteryzuje się ten rodzaj opału.

Ekogroszek - sposób na ogrzewanie przyjazne środowiskuAlternatywne rozwiązanie

Eko groszek wykorzystywany jest do palenia w kotłach i piecach, posiadających automatyczny dozownik węgla z podajnikiem tłokowym albo ślimakowym. Jest to ciekawa alternatywa dla innych rodzajów materiałów opałowych: węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz gazu. Warto jednak mieć na uwadze, że aby móc cieszyć z jego walorów, powinniśmy stosować opał jak najbardziej suchy. Nadmierna wilgoć ekogroszku może powodować zatkanie przewodu ślimaka, dlatego dobrym pomysłem jest zakup produktu w workach, zamiast pojedynczych sztuk.

Ogrzewanie domu eko groszkiem może być rodzajem wsparcia naszego środowiska. W przeciwieństwie do ogrzewana standardowym węglem, ogrzewanie to powoduje mniejszą emisję substancji toksycznych do środowiska. Przede wszystkim emituje mniejszą ilość gazów cieplarnianych w trakcie spalania. Kolejną cechą charakterystyczną jest jego wysoka kaloryczność, czyli wysoka wartość opałowa. Dzięki temu, przy wykorzystaniu mniejszej ilości materiału, niż w porównaniu z innymi materiałami, można ogrzać cały dom. To również korzystnie wpływa na atmosferę, gdyż wytwarzamy w ten sposób mniej zanieczyszczeń, a dym jest niemal niezauważalny.
Aby wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, konieczny jest wybór opału o jak najlepszych parametrach. Po czym możemy go poznać? Eko groszek słabej jakości będzie się składał głównie z miału węglowego oraz lepiszcza, czyli składników, które są słabszej jakości i charakteryzują się dużo niższą kalorycznością oraz gorszymi parametrami emisyjnymi.

Zalety ekogroszku

Ten rodzaj materiału opałowego cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych oraz zakładów opalanych piecami węglowymi. Opał w tej postaci jest wygodny do przenoszenia, dlatego bez problemu uda się go przenieść do piwnicy nawet osobom starszym. Małe opakowania umożliwiają również ograniczenie konieczności dźwigania. Praca pieca ma charakter ciągły, a więc raz rozpalony, może pracować przez wiele tygodni lub miesięcy, a eko groszek dosypywać należy raz na kilka dni.