Podłoga jest bardzo ważną częścią każdego pomieszczenia, gdyż jej powierzchnia znacząco wpływa na komfort użytkowników takiej przestrzeni. Z tego względu wiele osób sięga po wykładzinę. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w warunkach domowych czy mieszkalnych, jak i w biurze oraz rejonach publicznych. Co sprawia, iż jest to wariant godny rozważenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

wykładzina dywanowa

W praktyce wykładziny dywanowe to obszerna kategoria, a produkty występują w różnych wariantach. Szeroki wybór wzorów i kolorów znajdziemy m.in. tu: https://dywaneo.pl/55-wykladziny-dywanowe. W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę materiał z jakiego zostały wykonane. Producenci często wykorzystują włókna syntetyczne. Wersje polipropylenowe będą bardzo odporne i doskonale nadadzą się do rejonów przechodnich, natomiast poliamidowe będą mniej wytrzymałe, lecz dostępne w większej gamie kolorów i wzorów, więc łatwiej dobrać je do pomieszczenia, gdzie ważne są walory estetyczne. Droższymi opcjami są wykładziny dywanowe z naturalnych materiałów (najczęściej wełny) oraz włókien mieszanych. O jakości takich okryć na podłogę świadczy zwykle waga oraz gęstość runa - im są cięższe i gęściej tkane, tym produkt jest bardziej miękki i luksusowy. Oczywiście bardzo ważny jest rodzaj splotu, od którego zależy to czy całość będzie miała krótki włos czy może dłuższy i miękki.

Jakie są zalety takie rozwiązania?

Popularność takiej formy wykończenia podłóg wynika z tego, iż jest to rozwiązanie mocno uniwersalne oraz wiążące się z szeregiem zalet. Przede wszystkim warto podkreślić, że wykładziny dywanowe dobrze izolują ciepło. Znacząco wpływa to zatem na komfort użytkowników, zwłaszcza w domu, gdy często chodzi się bez okrycia stóp, a to własnie od tej części ciała może uciekać najwięcej ciepła z organizmu. Dobre jakościowo okładziny będą też po prostu przyjemne w dotyku, co stanowi ich dodatkowy atut. Istotną kwestią jest również to, że wykładziny dywanowe dobrze tłumią dźwięki - w związku z tym spadający przedmiot czy chodzenie w butach nie będzie powodowało takiego hałasu jak te same zdarzenia odbywające się po prostu na panelach, drewnie czy płytkach. Wreszcie ogromną zaletą jest to, iż są to powierzchnie, które nie powodują ślizgania się, a to może być niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych oraz najstarszych domowników, w przypadku których upadki mogą się skończyć poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Z tego względu po takie rozwiązania w domu często sięga się także w korytarzach czy na schodach - miękkie okładziny doskonale sprawdzą się też jednak w sypialni czy pokoju dziecięcym. Wytrzymałe oraz odporne na ścieranie wersje dobrze nadają się również do powierzchni biurowych oraz obiektów publicznych, gdyż można je łatwo utrzymać w czystości.