Obecnie wykonanie termoizolacji budynku jest jednym z oczywistych zabiegów, które jest wymagane przy budowie domu. Podczas generalnego remontu tak samo dobrze jest wziąć ewentualne ocieplenie budynku pod uwagę. By jednak ocieplenie budynku zakończyło się sukcesem, musimy w odpowiedni sposób dobrać styropian, którym będziemy ocieplać nasz budynek. Jaki styropian wybrać do ocieplenia budynku? Jakie są zalety związane z wykorzystaniem styropianu do ocieplenia? 

Jaki wybrać styropian do ocieplania ścian budynku? 

     Obecnie na rynku zaobserwować możemy prawdziwy wysyp przeróżnego rodzaju styropianu o bardzo odmiennym od siebie współczynniku przewodzenia ciepła. W praktyce oznacza to, iż grubość warstwy styropianu w krańcowych przypadkach różni się nawet o kilkanaście centymetrów. Najczęściej do ocieplania ścian budynków wykorzystuje się zarówno styropian biały, jak i styropian szary. Zarówno jeden, jak i drugi styropian charakteryzuje się dużą efektywnością ocieplenia, jednak sposób ich układania jest odmienny. Warto wspomnieć o tym, że w zależności od fragmentu domu, używać powinniśmy zupełnie innego styropianu. Przy fundamentach niezbędna jest wykonania odpowiedniej termoizolacji. To właśnie w termoizolacji fundamentów styropian zdaje swój egzamin głównie ze względu na swoją wodoodporność. 

Jakie są zalety związane z ocieplaniem budynku za pomocą styropianu?

     Czy użycie styropianu do ocieplania jest dobrym rozwiązaniem?Styropian stanowi już od wielu lat jeden z najpopularniejszych rozwiązań w obszarze docieplania budynków zarówno pod względem fundamentów, ścian, jak i dachu. Styropian możemy kupić w bardzo wielu sklepach budowlanych i stronach internetowych (np. tu: https://proizolacje.pl/pol_m_STYROPIAN-152.html). Styropian jest doceniany ze względu na szereg pozytywnych cech, jaki posiada. Po pierwsze, a dla wielu osób najważniejsze, styropian nie pyli oraz nie uczula, a także nie powoduje żadnych niepożądanych dla zdrowia skutków. Styropian jest również proekologiczny, co stanowi świetny materiał do budowy ekologicznych domów. Inną zaletą związaną ze styropianem jest bardzo duża łatwość transportu oraz montażu. Styropian, jak powszechnie wiadomo jest bardzo lekkim materiałem, a dodatkowo nie stanowi żadnego wyzwania podczas samego montażu płyt styropianowych. Styropian jest o tyle efektywnym materiałem, że jego budowa nie pochłania wilgoci, a dodatkowo nie rozprzestrzenia ognia. Te same zalety posiada coraz popularniejszy styropian szary, który jest w dodatku o 30% bardziej wydajny niż styropian biały, bez różnicy w objętości materiału. 

     Styropian jest bardzo wdzięcznym materiałem termoizolacyjnym, który dzięki swojej niskiej cenie, łatwości montażu, a także proekologicznym cechom na długo pozostanie pierwszym wyborem podczas ocieplania budynków.