Plastikowe słomki do napojów wychodzą z użycia wraz z początkiem 2021 roku. Ze względu na to, lokale gastronomiczne muszą zaopatrzyć się w ich zamienniki. Najbardziej popularną opcją są słomki papierowe. Oprócz nich odnaleźć można m.in. produkty ze słomy i specjalnych gatunków trawy, rurki bambusowe, szklane i metalowe. Te z papieru należą do jednych z najchętniej wykorzystywanych i najłatwiej dostępnych. Jakie są ich rodzaje i czym się od siebie różnią?

Właściwości słomek papierowych

Główną zaletą tych rurek jest fakt, że w zimnym napoju bez problemu wytrzymują kilka godzin. W związku z tym nie trzeba się obawiać, że rozpadną się w trakcie picia. Słomki papierowe są cięższe od tych wykonywanych z plastiku. Dzięki temu, stojąc w szklance z napojem, nie wypływają do góry. W przypadku gazowanych płynów są więc mniej problematyczne. Choć tworzy się je z papierowych części, zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala nadać im odpowiednią sztywność. W związku z tym, nie zginają się podczas użytkowania. Jednocześnie są bezpieczne dla dzieci, ponieważ miękkie zakończenia nie powodują skaleczeń i podrażnień.

Co warto wiedzieć o papierowych słomkach?Rodzaje i różnice

Słomki z tej kategorii można nabyć zarówno w kolorze naturalnej tektury, jak i w wersji barwionej. Ta druga opcja to ogromny wybór różnorodnych wzorów i kolorów. Jednymi z bardziej popularnych designów są paski, groszki, serca i kwiaty. Wysoko cenionymi produktami są również rurki w jednolitych barwach dopasowanych do wystroju lokalu. Wiele pubów decyduje się na zakup czarnych papierowych słomek. Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy barwionymi a naturalnymi elementami warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Te w kolorze tektury często gwarantują brak zastosowania jakichkolwiek toksycznych substancji. Są też w pełni hipoalergiczne. Decydując się na kolorowe modele, należy zachować większą czujność i zdobyć szczegółowe informacje na temat rodzaju użytych barwników. Warto wiedzieć, że słomki papierowe, które nie są barwione, szybciej się rozkładają.

Oprócz różnych wzorów i kolorów, rurki z papieru różnią się długością, szerokością i kształtem. Mogą być proste lub zginane na kilka sposobów. Na rynku odnaleźć można słomki w bardzo dużym zakresie rozmiarów. Ich dobór powinien być dopasowany do wysokości szkła i rodzaju napojów. Kupując akcesoria gastronomiczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na posiadane przez nie certyfikaty. Aby zapewnić klientom bezpieczeństwo, powinno się kupować wyłącznie atestowane produkty (dostępne m.in. w https://www.decopak.pl/slomki-papierowe-eco-cat-257). Zaleca się również wybierać wyroby hipoalergiczne.