Zbyt duża liczba punktów świetlnych nie sprzyja tworzeniu spokojnej atmosfery, z jaką większości osób kojarzy się przydomowy ogród. Oczywiście nie musimy zupełnie rezygnować z oświetlenia ogrodu, wprost przeciwnie, warto go doświetlić, trzeba jednak zrobić to w sposób przemyślany, wybierając do tego celu odpowiednie lampy, na przykład lampy ogrodowe Philips. Doświetlamy wyłącznie te elementy ogrodu, które rzeczywiście tego wymagają. Podstawą będzie podświetlenie domu i przylegającego do niego tarasu, a także elementów ogrodowej infrastruktury, ścieżek, altan, oczek wodnych, rzeźb czy dekoracyjnych krzewów, naturalnie tylko tych, które rzeczywiście na takie dodatkowe doświetlenie zasługują.

Podświetlenie domu i tarasu

lampy ogrodowe Philips

Do oświetlenia domu lub tarasu najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju reflektory i kinkiety, oczywiście takie, które są przystosowane do montażu na zewnątrz pomieszczeń. W zależności od ich typu i lokalizacji – miejsca montażu, oświetlenie tego rodzaju może rozświetlać większą przestrzeń, czyniąc ją w pełni funkcjonalną również po zapadnięciu zmroku lub mniejszą część przestrzeni, pełniąc jedynie funkcję oświetlenia dekoracyjnego. Jak oświetlenie funkcyjne najlepiej sprawdzą się lampy o większej mocy. Oświetleniem dekoracyjnym mogą być natomiast słabsze lampy solarne, na przykład lampy ogrodowe Philips. Panel słoneczny takiej lampy kumuluje energię w ciągu dnia, dzięki czemu lampa może emitować delikatne światło po zmroku. Ten rodzaj oświetlenia częściej stosuje się jednak do doświetlania ogrodowej infrastruktury niż do podświetlania elewacji budynku czy funkcjonalnego oświetlenia tarasu.

Podświetlenie ogrodowej infrastruktury

Ekonomicznym rozwiązaniem w tym przypadku mogą być wspomniane już wcześniej solarne lampy ogrodowe Philips, które nie wymagają podłączenia do zewnętrznego źródłem prądu. Instalacja takich lamp jest bardzo prosta i tania. Można umieścić je w dowolnym punkcie ogrodu, bez konieczności tworzenia osobnej infrastruktury elektrycznej. Tego typu oświetlenie najczęściej wykorzystuje się do dekoracyjnego podświetlania i jednocześnie wyznaczania ogrodowych ścieżek, podświetlania parkanu czy dekorowania ogrodowych krzewów.