Moda zmienia się wraz z inspiracjami napływającymi z całego świata. W wielu przypadkach część z tych inspiracji jest powtarzalna, podczas gdy niektóre elementy wydają się odległe od tego, co dotychczas proponowane było przez ludzi organizujących wystrój wnętrz. Niemniej jednak każdy styl wnętrza ma swoje cechy charakterystyczne, dzięki którym możemy stwierdzić, czy będzie nam odpowiadał. Nie inaczej jest również w przypadku stylu nowojorskiego, który powoli zaczyna zastępować bardziej dotychczas popularne style wyposażenia wnętrz. Jest zupełnie inny niż dotychczasowy, stonowany i raczej chłodny styl skandynawski, a jednocześnie posiada cechy, dzięki którym przyciąga wzrok. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się w każdym wnętrzu – sprawdźmy więc, jaki są jego podstawowe cechy.

Elegancki w każdej chwili

Podstawową cechą stylu nowojorskiego jest to, że będzie on dobrze prezentował się w każdej rzeczywistości i w każdym momencie. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na swoją ponadczasowość, która wiąże w jedno elegancję, trwałe materiały oraz wygląd nowoczesny, ale nie nazbyt wymyślny. Elegancja objawia się przede wszystkim w doborze materiałów oraz zestawianiu ich ze sobą, przy unikaniu jednakże przepychu oraz zbytniego napakowania drobiazgami. To sprawia, że wnętrze jest przestrzenne, a przy tym przytulne i atrakcyjne dla oka. Jednocześnie zróżnicowane i często kontrastowe są wykorzystane barwy czy stopnie połysku frontów mebli. styl nowojorski

Jakie materiały?

Styl nowojorski to również konkretne materiały. Przez wiele lat podstawowymi materiałami, z których wykonane były meble czy dodatki, były przede wszystkim szlachetne drewno połączone z niklem oraz elementami stalowymi. Obecnie coraz więcej styl nowojorski przejmuje również wyrobów szklanych, jednakże to właśnie drewno dominuje we wnętrzu. Zestawione z nim są eleganckie, pełne szlachetności tkaniny, w tym np. atłasy czy wełna. Również elementy z włókien syntetycznych mają sens, o ile są stonowane, np. w formie monochromatycznej połączonej z ciekawym, ale prostym wzorem.