Urządzenie salonu w świeżo wyremontowanym lub wynajętym mieszkaniu może być trudnym zadaniem – przynajmniej wtedy, kiedy zależy nam na wysokiej jakości efekcie. Najważniejsze jest to, aby mieć jakiś plan i nie robić niczego na żywca, bo to prowadzi do co najwyżej średnich efektów. Dla przykładu, nie można postawić narożnika byle gdzie – jego pozycja jest współzależna choćby od układu okien oraz miejsca, w którym zamierzamy postawić telewizor. Tutaj dochodzimy do ciekawego zagadnienia, czyli decydowania o punkcie centralnym salonu.

narożnik meblowyDecydowanie o punkcie centralnym naprawdę pomoże w planowaniu przestrzeni - telewizor, kominek, żyrandol, dzieła sztuki i tak dalej, punktem centralnym może być właściwie cokolwiek. Byleby tylko jakiś punkt centralny w ogóle był. Po ustaleniu głównego punktu w salonie, meble mogą zostać umiejscowione wokół niego. Jeśli w salonie znajduje się telewizor, należy pamiętać, że odległość oglądania dla standardowego telewizora wynosi maksymalnie od trzech do pięciu metrów, a kąt widzenia nie przekracza trzydziestu stopni. Więc główna sofa, kanapa lub narożnik powinny być ustawione naprzeciwko szafki z telewizorem właśnie w takiej odległości. Dodatkowe fotele i leżanki mogą również flankować po obu stronach ściany telewizora, zaokrąglając część wypoczynkową, jednocześnie dodając równowagę wizualną. Aby udoskonalić to ustawienie, należy rozważyć zastosowanie niestandardowych mebli - para wyjątkowych tapicerowanych foteli stanowi bardzo ciekawy sposób na dodanie pokojowi charakteru. Można też dodać drugi, mniejszy narożnik.

Przy ognisku

W salonach z kominkiem większość ludzi uważa rozmowę za najważniejszy cel. Tak więc półokrągła konfiguracja mebli wokół paleniska, z nie więcej niż trzema metrami pomiędzy siedzeniami, sprzyja łatwej interakcji z rodziną i przyjaciółmi. W salonach bez paleniska lub telewizora centralny punkt centralny ma największy sens. Może to być sofa (lub dwie naprzeciw siebie) dookoła stolika do kawy, z krzesłami umieszczonymi w kole, aby zamknąć wszystkie szczeliny.Kup narożnik w sklepie meblowym meble-bik i sam się przekonaj o jego uniwersalności