Każdy, kto kiedykolwiek zauważył, że delikatny i piękny zapach wanilii lub drzewa sandałowego sprawił, że poczuł się podniesiony na duchu lub zrelaksowany, nie uległ żadnemu złudzeniu. Okazuje się, że słodkie zapachy mają silny wpływ na nastrój. W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Oksfordzie mierzono reakcje pacjentów na testy stresowe w warunkach laboratoryjnych, zarówno przed, jak i po inhalacji mocno skoncentrowanego aromatu wanilii. Za wytworzenie zapachu odpowiedzialny był wosk do kominka elektrycznego, ponieważ naukowcy pragnęli wyodrębnić czysty aromat wanilii, bez domieszki środków chemicznych zawartych w odświeżaczach powietrza czy też substancji wytwarzanych w trakcie procesu spalania świec zapachowych. Wyniki badań były zaiste niesamowite. Okazało się, że wdychanie zapachu wanilii znacznie obniżyło tętno, ciśnienie krwi, opór skóry i napięcie mięśni, udowadniając, że aromat stopionego wosku waniliowego jest wystarczająco silny, aby skutecznie przeciwdziałać stresowi. Doświadczenie to było naukowym potwierdzeniem skuteczności terapii zapachowych, czyli aromaterapii. Co to takiego i na czym to polega? Aromaterapia wykorzystuje materiały roślinne i aromatyczne oleje, w tym olejki eteryczne i inne związki aromatyczne, do poprawy samopoczucia psychicznego lub fizycznego. Jest stosowana jako terapia uzupełniająca lub jako forma medycyny alternatywnej. Dostępność oraz prostota użycia wosku do kominka otwierają nam drzwi do tej aromatycznej manipulacji samopoczuciem, a poprawienie sobie humoru pięknym zapachem nigdy nie było łatwiejsze i zdrowsze.

Nie tylko wanilia

laski cynamonu

Podobne badanie przeprowadzone na aromaterapii cynamonowej wykazało, że istnieje zależność pomiędzy zapachami a poprawą procesów poznawczych. Naukowcy odkryli, że stosowanie aromaterapii cynamonowej poprawia wyniki uczestników w zakresie zadań związanych z uwagą, szybkością rozpoznawania, pamięcią roboczą i szybkością reakcji wzrokowo-motorycznej. Badania te sugerowały również, że stosowanie zapachu cynamonu w ramach regularnego leczenia aromaterapeutycznego może pomóc w poprawie jakości życia osób starszych, ludzi cierpiących na lęki przed testami a nawet przynieść korzyści pacjentom z zaburzeniami poznawczymi.

Wosk na zdrowie

Wdychanie olejków eterycznych w ramach aromaterapii od dawna jest uważane za skuteczny sposób na zwalczanie lęku i depresji. W jednym z badań nad olejkami eterycznymi lawendy naukowcy odkryli, że wdychanie ich ma bezpośredni wpływ na układ limbiczny i skuteczne leczy stany lękowe. Dlatego wosk do kominka o aromacie lawendy to kolejny wosk, obok waniliowego i cynamonowego, który nie tylko poprawi zapach w mieszkaniu, ale również i nasze samopoczucie. Woski takie można obejrzeć na tej stronie https://markoweswiece.pl/pol_m_Woski-do-kominka-302.html