Wraz z początkiem roku i nadejściem wiosny, na zewnątrz robi się coraz cieplej, a wyższe temperatury sprzyjają ujawnianiu się bujnej florze i faunie. Jest to doskonała okazja, aby urządzić swój ogród w sposób nietypowy oraz oryginalny. Liczy się różnorodność kolorów oraz ich intensywność. Wiele osób dba o to, aby rośliny znajdujące się na ich posesji oferowały także np. owoce. Wobec tego dużą popularnością cieszą się drzewa jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni, czy śliwy, a także krzewy malin, porzeczek, czy agrestu. Jednak oprócz efektów smakowych i wizualną niezwykle dużą rolę odgrywa też zapach. Wobec tego warto zastanowić się nad wyborem kwiatów, które będą nas orzeźwiać w te piękne, ciepłe i słoneczne dni.

Kwiaty zdobiące ogród

rudbekia

Jednym z kwiatów, obok którego nie można przejść obojętnie i będzie nas zachwycać zarówno pod względem zapachowym, jak i wizualnym, jest rudbekia. Charakteryzuje się ona złocisto-pomarańczową barwną oraz zielonymi liśćmi. Osiąga wysokość od 40 do 70 centymetrów. Jej olbrzymią zaletą jest fakt, że nie wymaga zbyt częstego podlewania. Kwitnie zazwyczaj od lipca do października, co wskazuje na to, że jest to roślina jesienna. Rudbekia pochodzi z rodziny astrowatych i najpopularniejszym miejscem jej występowania jest Ameryka Północna. Sztywne łodygi również dodają jej powabu i praktyczności - dzięki temu może stanowić doskonałe tło dla innych roślin. Dzięki swojej posturze i kolorom nie ma raczej przeciwwskazań, co do sąsiedztwa pozostałych gatunków w ogrodzie. W ten sposób rudbekia może zostać dopasowana do projektu wymyślonego przez każdego z nas.Żeby kwiat mógł właściwie się rozwijać, powinien być ustawiony w mocnym słońcu. Rudbekia  kwitnie poprzez usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu zawiązywane są nowe pąki. Rudbekię można również wstawić do wazonu po odpowiednim przycięciu łodyg. Są to kwiaty bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kolejnym elementem, który wpływa na atrakcyjność tego gatunku, są żyzne i próchnicze gleby - o takie właśnie środowisko warto zadbać, hodując rudbekię.

Odporność kwiatów

Żeby jednak kwiat miał podwaliny do rozwoju, powinien również być hodowany w optymalnych warunkach. Wspomniana została konieczność osadzenia rudbekii na słońcu, jednak warto zaznaczyć, że to bardzo stabilna roślina. Jest odporna na deszcz, czy na wiatr, ale dobrze daje sobie radę także w mrozach. Mimo wszystko lepiej jednak chronić ją przed nadmiernym zimnem, gdyż wytrzymałość też ma swoje granice i niektórych pór ten gatunek może nie znieść.