Pielęgnacja ogrodu jest pracą trudną i wymagającą. Opiekę nad nim powinny sprawować osoby, które mają dobrą rękę do roślin oraz posiadają poczucie estetyki. Zamiłowanie do zieleni, często skutkuje powiększeniem się liczby roślin w ogrodzie, a im jest ich więcej, tym większe ryzyko, że w ogrodzie pojawi się bałagan. Warto więc rozważyć rozwiązania, które pozwolą wyeksponować rośliny i oddzielić je od pozostałej zieleni.

Najtrwalsze metody

obrzeża ogrodoweObrzeża ogrodowe

są wystawione na działanie czynnników atmosferycznych takich jak np. deszcz czy silny wiatr. Z tego względu estetyka nie może być jedynym aspektem branym pod uwagę przy wyborze odpowiednich obrzeży. Duże znaczenie ma ich wytrzymałość. Za najtrwalsze uważa się obrzeża kamienne i betonowe. Szczególnie te pierwsze są bardzo popularne w polskich ogrodach. Dobrą propozycją dla tak zwanych perfekcjonistów może być zastosowanie kostki granitowej lub betonowej. Natomiast osoby preferujące artystyczny nieład, powinny wziąć pod uwagę zakup grubych luźnych kamieni lub głazów w nieforemnych kształtach.

Obrzeża podatne na uszkodzenia

Niestety niektóre obrzeża ogrodowe, chociaż przyciągają pięknym wyglądem, nie są zbyt praktyczne. Wśród nich wyróżnia się obrzeża drewniane i plastikowe. Silny wiatr czy zahaczenie kosiarką podczas koszenia trawy mogą spowodować ich trwałe uszkodzenie. Jednak ze względu na ich cenę, z pewnością są to propozycje godne rozważenia. Rośliny w ogrodzie można odgrodzić za pomocą drewnianych palików czy plastikowych lub drewnianych płotków. Owe rozwiązania spełniają wymagania estetyczne i są dosyć powszechne w polskich ogrodach.

Inne rozwiązania

Alternatywą dla powyżej opisanych metod może być zastosowanie cegły. Obrzeże ogrodowe z czerwonej cegły doda ogrodowi charakteru i pozwoli wyróżnić konkretny kwiat czy krzak spośród reszty zieleni. Inną propozycją może być obrzeże ogrodowe w postaci grubej liny, a dla osób którym bardziej czasochłonne rozwiązania nie są straszne, jako obrzeże może sprawdzić się murek. Jednak niesie on za sobą pewne ograniczenia, bo o ile postawienie murku przy krawędziach działki jest czymś normalnym, to w przypadku środku ogrodu może to wyglądać dziwnie i być niepraktyczne.

Bez obrzeży

W celu oddzielenia roślin od siebie można nie stosować żadnych obrzeży. Czasem wystarczy w odpowiedni sposób przyciąć trawnik i ewentualnie podsypać miejsce wokół rośliny korą. Problem jednak może tu stanowić większa ilość czasu, która musi zostać poświęcona na pielęgnację ogrodu, żeby trawnik nie zaczął się ze sobą łączyć.