Jeśli chcesz cieszyć się bujną, zieloną trawą w przydomowym ogrodzie, prócz jej regularnego podlewania i nawadniania, nie możesz zapominać również o wertykulacji, czyli napowietrzaniu ziemi. Wertykulator to specjalistyczne narzędzie przeznaczone do realizacji tego typu prac. Urządzenia tego typu składają się z szeregu kilkucentymetrowych ostrzy osadzonych na ruchomym wałku. Podczas prowadzenia wertykulatora ostrza obracają się i nacinają glebę, spulchniając ją i ją napowietrzając.

Rodzaje wertykulatorów

W sprzedaży znajdziesz trzy podstawowe typy takich narzędzi: wertykulatory ręczne, z napędem elektrycznym i spalinowe. Te pierwsze wykorzystuje się do pracy na niewielkich przydomowych trawnikach, a skuteczność ich działania w największym stopniu zależy od tego, jak dużo siły włożymy w dociskanie narzędzia do powierzchni gleby. Gdy trawnik jest mocno zbity, a warstwa filcu gruba (filc to zbita struktura tworzona przez pędy, korzenie i kłącza), użycie narzędzia ręcznego będzie zwyczajnie niewygodne i mało efektywne. Gdy wokół domu znajduje się większy trawnik, warto zaopatrzyć się w wertykulator z silnikiem elektrycznym. Takie urządzenie sprawdzi się przy napowietrzaniu równych, zadbanych trawników o powierzchni nie większej niż 500-600 metrów kwadratowych. Do napowietrzania trawników o większej powierzchni potrzebne są narzędzia spalinowe, dysponujące większą mocą, gwarantujące szybszą i wydajniejszą pracę. Urządzenia spalinowe sprawdzą się również tam, gdzie ma dostępu do prądu – na działkach rekreacyjnych, niektórych działkach ogrodowych czy na polach.

W jakim momencie sięgnąć po wertykulator?

Gdy zauważymy, że trawnik pomimo podlewania zaczyna żółknąć, zarastać mchem lub jakiegoś rodzaju porostami, oznacza to, że warstwa filcu jest już bardzo gruba i potrzebne jest jej przecięcie w celu napowietrzenie gleby. W takiej sytuacji wertykulator jest po prostu niezbędny, jeśli chcemy przywrócić zielony kolor i bujność traw tworzących przydomowy trawnik. Użycie wertykulatora jest również wskazane wówczas, gdy zauważymy, że po opadach deszczu na trawniku zalega woda. Tworzenie się kałuż na powierzchni trawnika może być oznaką narastania coraz grubszej warstwy filcu, który powstrzymuje wodę przed przesiąkaniem w głąb gleby. Jeśli nie zareagujemy w porę, trawnik wkrótce zacznie marnieć i żółknąć. Wertykulatora możemy użyć również wówczas, gdy obserwujemy słaby wzrost trawy – być może warstwa filcu jest już na tyle gruba, że nowa trawa nie ma miejsca do wzrostu i szybko obumiera.