Zbyt suche powietrze w domu może być przyczyną nie tylko złego samopoczucia, ale i problemów zdrowotnych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być elektryczne nawilżacze, które są dostępne w różnych wariantach. Sporą popularnością cieszą się natomiast modele ultradźwiękowe. Jak działają i czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia?

Mechanizm działania

Na rynku dostępne są nieco prostsze modele parowe czy ewaporacyjne, lecz nawilżacze ultradźwiękowe mimo trochę bardziej skomplikowanej budowy, nie są wcale bardziej narażone na awarie. Takie urządzenia posiadają membranę i generator, który wprawia ją w drgania. Oprócz tego najnowsze i najlepsze nawilżacze tego typu posiadają filtry zwalczające kamień w wodzie i grzałkę, która pozwala na podgrzewanie pary wodnej. Jeśli chodzi o sam mechanizm działania, to nawilżacze ultradźwiękowe bazują na emitowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Woda, która jest pobierana ze zbiornika, zostaje rozbita przez takie fale na drobne cząsteczki - tym samym powstaje delikatna mgiełka, wypuszczana do powietrza poprzez wentylator i tym samym regulująca poziom wilgotności w pomieszczeniu. Do największych zalet tego rodzaju nawilżaczy należy to, że pracują one cicho i wydajnie, a przy tym cechuje je niski pobór prądu. Minusem jest natomiast to, że przeszkodą w ich stosowaniu może być posiadanie zwierzaków domowych. Obecne w wielu domach znajdują się koty czy psy, które posiadają inaczej zbudowane narządy słuchu, przez co słyszą lepiej od człowieka. Tym samym wysokie częstotliwości na których działają nawilżacze ultradźwiękowe, które nie będą przeszkadzały człowiekowi - mogą być słyszane dla czteronożnych pupili i powodować u nich dyskomfort lub nawet negatywnie wpłynąć na ich słuch. Z tego względu właściciele zwierzaków domowych powinni się zdecydować na inne modele nawilżaczy.

nawilżacze ultradźwiękoweNa co zwrócić uwagę przy wyborze takiego nawilżacza?

Na rynku dostępne są różne nawilżacze ultradźwiękowe, a poszczególne modele odbiegają od siebie parametrami. Wiele modeli wysokiej jakości nawilżaczy ultradźwiękowych znajdziesz tutaj: https://www.zdrowiewmodzie.pl/53-nawilzacze-ultradzwiekowe. Przed dokonaniem wyboru warto zatem przeanalizować informacje dotyczące danych urządzeń. Jednym z najważniejszych kryteriów jest wydajność, którą określa się przez powierzchnię jaką może nawilżyć dany sprzęt oraz intensywność emitowanej mgiełki. Takie parametry pozwolą zatem określić rozmiar pomieszczenia do jakiego będzie przeznaczony dany model. Ważnym aspektem jest też moc i tutaj wariant ultradźwiękowy wykazuje znaczną wyższość nad popularnymi urządzeniami parowymi, gdyż zużywa zdecydowanie mniej prądu. Warto zwrócić natomiast uwagę na to, iż opcje z podgrzewaną mgiełką mogą pobierać nawet kilkukrotnie więcej energii niż modele z zimną parą. W kontekście samego wyposażenia, kluczowy w przypadku tych urządzeń jest rozmiar zbiornika na wodę, gdyż im większy, tym dłużej będzie mógł działać. Należy sprawdzić też czy dany model posiada filtr oczyszczający powietrze z alergenów i kurzu. Często stosowane są także filtry węglowe (redukujące nieprzyjemne zapachy) czy ceramiczne (odpowiedzialne za usuwanie z wody kamienia). Wśród dodatkowych funkcji, bardziej zaawansowane modele ultradźwiękowe mogą posiadać możliwość regulowania poziomu wilgotności, intensywności mgiełki czy automatycznego wyłączenia urządzenia w przypadku wyczerpania się wody.